13.08.2020 Ostatnia aktualizacja 19:01, 12.08.2020

Samorząd województwa ratuje projekt budowy tunelu przy dworcu PKP

Autor:
MB
Opublikowano: 23 Sty 2020
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Wiele wskazuje na to, że wreszcie uda się zapewnić pełne finansowanie (a co za tym idzie rozstrzygnąć przetarg i podpisać stosowną umowę z wykonawcą) dla realizacji zadania pn. "Opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie robót budowlanych w ramach projektu pn.: Budowa zintegrowanego systemu komunikacyjnego wraz z tunelem pod torami w obrębie dworca kolejowego stacji Skarżysko-Kamienna". W kolejnych przetargach złożone oferty znacznie przekraczały kwotę przeznaczoną przez inwestora (PKP PLK S.A.) na realizację inwestycji - stawiając jej realizację pod znakiem zapytania.  Z pomocą przyszedł samorząd województwa. Wczoraj Zarząd Województwa Świętokrzyskiego pod przewodnictwem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego podjął decyzję o przeznaczeniu dodatkowych 6,1 mln PLN na wsparcie realizacji inwestycji (85% brakującej kwoty), resztę (15%, ok. 1,1 mln PLN) dołoży inwestor.

Przypomnijmy - w połowie sierpnia 2018 r. (w praktyce na inaugurację kampanii wyborczej przed wyborami samorządowymi) w Skarżysku-Kamiennej - w obecności przedstawicieli władz samorządu miejskiego i powiatowego - podpisano pre-umowę na dofinansowanie inwestycji, a na początku września PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (inwestor) ogłosiły przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie robót budowlanych w ramach wspomnianego wcześniej zadania inwestycyjnego.

W ramach zadania zaplanowano nie tylko budowę przejścia pod torami spełniającego funkcję tunelu pieszo-rowerowego, połączonego ze zmodernizowanym budynkiem dworca (modernizacja którego prowadzona będzie w ramach odrębnego projektu, realizowanego przez PKP S.A. z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia), ale także przebudowę i dostosowanie do współczesnych wymogów peronów nr 1 i nr 2 (peron nr 3 jest już modernizowany w ramach modernizacji linii kolejowej nr 25).

Tunel pieszo-rowerowy według założeń miał mieć około 127 metrów długości, ok 6. m szerokości i 2,7 m wysokości. Planowano wejście oraz wjazd dla rowerów do tunelu pod stronie dworca, i wyjście i wyjazd z niego od strony osiedla Kamienna. Planowano również dostęp do tunelu z każdego z peronów dworcowych - na peron 2 i 3 będzie można byłoby dostać się schodami albo windą, a na peron pierwszy można byłoby dostać się z tunelu lub do tunelu schodami, windą oraz pochylnią. W ramach projektu „Budowy zintegrowanego systemu komunikacyjnego wraz z tunelem pod torami w obrębie dworca kolejowego stacji Skarżysko-Kamienna” zaplanowano do wykonania także szereg innych prac - m.in. w zakresie odwodnienia torów stacyjnych, sterowania ruchem kolejowym, elektroenergetyki trakcyjnej i nietrakcyjnej oraz teletechniki. Wszystko miało być zrealizowane do końca 2020 roku.

Pod koniec października 2018 r. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. opublikowały informację dot. otwarcia ofert złożonych w przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie robót budowlanych w ramach Projektu pn. „Budowa zintegrowanego systemu komunikacyjnego wraz z tunelem pod torami w obrębie dworca kolejowego stacji Skarżysko-Kamienna”. Okazało się, że do przetargu stanęły tylko dwie firmy / konsorcja, a w dodatku ich oferty znacznie przekraczały 45 mln PLN zabezpieczone na realizację zadania przez zamawiającego. Tańsza z ofert (złożona przez ZUE S.A. z Krakowa) opiewała na kwotę prawie ... 85 mln PLN, droższa (złożona przez konsorcjum firm: INTOP Warszawa Sp. z o. o. z Warszawy i Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe „RAJBUD" Sp. z o.o. z Szymbarku) na kwotę 104,5 mln PLN.  Po kilku miesiącach zwlekania z rozstrzygnięciem przetargu pod koniec marca br. zamawiający zdecydował się ostatecznie na unieważnienie przetargu.

W międzyczasie kilkukrotnie przedstawiciele PKP PLK S.A. zapewniali, że nie rezygnują z realizacji inwestycji i że ogłoszenie kolejnego przetargu nastąpi w roku 2019.  I słowa dotrzymali, ale...

Na początku września ub. r. ogłoszono przetarg na realizację zadania pn. "Opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie robót budowlanych w ramach projektu pn.: Budowa zintegrowanego systemu komunikacyjnego wraz z tunelem pod torami w obrębie dworca kolejowego stacji Skarżysko-Kamienna". Tym razem - w odróżnieniu od poprzedniego przetargu, unieważnionego z powodu zbyt drogich ofert – wykonanie prac przy peronach nr 1 i 2 przewidziano tylko jako opcje dodatkowe. Pierwsza z nich obejmowała przebudowę peronu nr 1, korektę układu torowego (likwidację jednego z rozjazdów) i dodatkowe prace związane z budową i przebudową układu pieszo-drogowego. Druga zakładała przebudowę peronu nr 2 oraz rozbiórkę istniejącego i budowę nowego budynku dyżurnego ruchu peronowego. Rozebrany miałby wtedy zostać także inny budynek należący do PKP SA. Dodatkowy zakres miał być zrealizowany, jeśli oferty okażą się odpowiednio niższe od kosztorysu (priorytet miała realizacja opcji nr 2).

W październiku inwestor otworzył oferty złożone w przetargu i... okazało się, że wszystkie złożone oferty są nie tylko przekraczają możliwości finansowe inwestora . Najtańszą ofertę złożyła spółka INTOP z Tarnobrzega (100,6 mln PLN za całość zamówienia z opcjami, 76,2 mln PLN za zadanie podstawowe), najdroższą spółka PUT INTERCOR z Zawiercia (odpowiednio: 140,5 mln PLN i 94,7 mln PLN). Warto dodać, że inwestor na realizację zadania przeznaczył... 45 mln PLN.

Przeprowadzono dodatkową aukcję elektroniczną dla oferentów. Stanęło na tym, że za realizację zadania podstawowego i zadania opcjonalnego nr 1 (w związku z realizowaną przez PKP S.A. modernizacją budynku dworcowego w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia, w opinii PKP PLK S.A. konieczna jest także modernizacja peronu nr 1, który jest przewidziany w ramach zadania opcjonalnego nr 1, co pozwoli na osiągnięcie pełnego efektu przebudowy zabytkowego dworca i poprawi komfort osób z niego korzystających) najniższą ofertę za proponowała spółka INTOP z Tarnobrzega (54,6 mln PLN).  W związku z powyższym PKP PLK S.A. wystąpiły do Zarządu Województwa Świętokrzyskiego o zwiększenie dofinansowania projektu pn. „Budowa zintegrowanego systemu komunikacyjnego wraz z tunelem pod torami w obrębie dworca kolejowego stacji Skarżysko-Kamienna”.

Podczas wczorajszego posiedzenia Zarząd Województwa Świętokrzyskiego pod przewodnictwem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego podjął decyzję o zwiększeniu dofinansowania wspomnianego projektu o kwotę  6 119 504,04 PLN (tj. 85% z brakującej kwoty 7 199 417,88 PLN). W praktyce oznacza to zielone światło dla rozstrzygnięcia przetargu, podpisania umowy i realizacji zadania. Aż chce się napisać... wreszcie!
Komentarze

+2bezogródek2020-01-29 14:20#18
Tunel samochodowy byłby bardziej potrzebny,w tym co powstanie może być czasami niebezpiecznie chodzić nocą.
Cytuj
+11Ijon_Tichy2020-01-28 11:07#17
Cytuję Tadeusz Dudała:
Jakiego mamy tu gospodarza?

Takiego jaki został wybrany. Drugi raz. Dać się oszukać raz to nie wstyd. Ale dać się oszukać dwa razy - to już głupota.
Cytuj
+16Widać2020-01-26 09:59#16
Cytuję Tadeusz Dudała:
Jakiego mamy tu gospodarza?
Miesięczny koszt odbioru śmieci segregowanych na osobę w Kielcach to po podwyżce 14 zł , w Ostrowcu 16zł, w Końskich 8zł, co ciekawe w Starachowicach nie było podwyzki i stawka wynosi 12 zł.
Kronig rękoma swoich ludźmi przegłosował w Skarzysko 27zł, a potem napisał pismo do premiera zeby rząd mu dopłacił, bo w Skarżysku jest drogo.


No jak się nie umie zarządzać, tworzyć, budować to tak jest. Wszystko na skróty i na łatwiznę bo ma się dwie lewe ręce a zgonic winę na innych jak dzidziuś . Lubi się luksusy i pozerstwo za nie swoje publiczne pieniądze: Las Vegas, hotel manor house w chlewiskach i wiele innych imprezek. Najszkodliwsza z możliwych forma urzędnika. Lepiej już by było jakby miasto wogole prezydenta nie miało. Więcej korzyści i przynajmniej chmara znajomych nie doiłaby pieniędzy z kasy miejskiej na sztucznych stanowiskach gdzie nic nie robią, nudzą się, prawie śpią (np panienka na stanowisku "kierownika" w pewnym domu kultury). :)))) Wieś tańczy i śpiewa w tym mieście.
Cytuj
+16Tadeusz Dudała2020-01-25 09:45#15
Jakiego mamy tu gospodarza?
Miesięczny koszt odbioru śmieci segregowanych na osobę w Kielcach to po podwyżce 14 zł , w Ostrowcu 16zł, w Końskich 8zł, co ciekawe w Starachowicach nie było podwyzki i stawka wynosi 12 zł.
Kronig rękoma swoich ludźmi przegłosował w Skarzysko 27zł, a potem napisał pismo do premiera zeby rząd mu dopłacił, bo w Skarżysku jest drogo.
Cytuj
+14Julotkasko2020-01-25 07:15#14
Cytuję Mieszkaniec:
Fakty są jasne i nie do podważenia, tunel będzie wybudowany tylko i wyłącznie bo pieniądze na to wyłoży Marszałek Bętkowski i mimo, że wielu osobom ciężko będzie to przełknąć z uwagi na jego przynależność partyjną, to w tym przypadku Szacunek mu się należy. Gdyby nie jego inicjatywa, to projekt od dawna skazany był na porażkę.
A Podróżnik jedyne co potrafi to pisać nic nie warte i nic nie wnoszące pisma, bo nic więcej nie potrafi zrobić i tak...podwyżka przez niego opłat za śmieci to pismo, żeby premier dołożył do śmieci, padł projekt budowy tunelu to pismo, niech ktoś da na to pieniądze...
Teraz gdy będzie budowany tunel to trzeba wmówić ludziom, że to dzięki pismu Podróżnika będą go budować...i tak się właśnie manipuluje informacjami i społeczeństwem...


No cóż kłamca, oszust, cwaniak jakiego miasto jeszcze nie znało. Tacy ludzie nie powinni piastował publicznych stanowisk bo społeczeństwo nie ma z takich korzyści tylko dokłada. Śmieszne że mysli że jest taki sprytny. Nie jest bo gdyby był to by ludzie nie byli w stanie rozpoznać kantów. A tu od razu widać i z daleka. Prowincjonalne dziadostwo.
Cytuj
+16Mieszkaniec2020-01-24 18:11#13
Fakty są jasne i nie do podważenia, tunel będzie wybudowany tylko i wyłącznie bo pieniądze na to wyłoży Marszałek Bętkowski i mimo, że wielu osobom ciężko będzie to przełknąć z uwagi na jego przynależność partyjną, to w tym przypadku Szacunek mu się należy. Gdyby nie jego inicjatywa, to projekt od dawna skazany był na porażkę.
A Podróżnik jedyne co potrafi to pisać nic nie warte i nic nie wnoszące pisma, bo nic więcej nie potrafi zrobić i tak...podwyżka przez niego opłat za śmieci to pismo, żeby premier dołożył do śmieci, padł projekt budowy tunelu to pismo, niech ktoś da na to pieniądze...
Teraz gdy będzie budowany tunel to trzeba wmówić ludziom, że to dzięki pismu Podróżnika będą go budować...i tak się właśnie manipuluje informacjami i społeczeństwem...
Cytuj
+13Mieszkam2020-01-24 15:15#12
Chamstwo, bezczelność, buractwo przypisywać sobie nie swoje sukcesy.
Cytuj
+12HAQ2020-01-24 10:28#11
Cytuję Wiesiu:
Opisaliście się i zamiast objaśnić konkretnie, to jeszcze bardziej wszystko się zagmatwało. Co konkretnie - z tych pieniędzy od marszałka – zostanie zrobione? Tunel, z dojściem do 3 peronów, dla pieszych i rowerów łączący Kamienną z Przydworcowym… zamiast kładki górą? Czy TYLKO tunel dający dostęp do peronów?
Bo napisaliście:
Cytat:
podpisano pre-umowę na dofinansowanie inwestycji - zadania: „Budowy zintegrowanego systemu komunikacyjnego wraz z tunelem pod torami w obrębie dworca kolejowego stacji Skarżysko-Kamienna„, w ramach której zaplanowano nie tylko budowę przejścia pod torami spełniającego funkcję tunelu pieszo-rowerowego, połączonego ze zmodernizowanym budynkiem dworca, ale także przebudowę i dostosowanie do współczesnych wymogów peronów nr 1 i nr 2 (peron nr 3 jest już modernizowany).

Potem następowały korekty i pomniejszanie zaplanowanych zadań, robienie różnych opcji, bo na wszystko nie starczało grosza "na biednej państwowej kolei".
cdn.
Zamówienie wyglądało nastepująco :
Zadanie podstawowe : tunel (w całości pomiędzy dworcem, a Kamienną) z robotami towarzyszącymi i rozbiórka kładki.
Zadanie uzupełniające 1 - modernizacja peronu 1 z drobnymi robotami torowymi
Zadanie uzupełniające 2 - modernizacja peronu 2 z rozbiórką budynku dyżurnych i budową nowego, rozbiórka jeszcze jednego budynku.

Po aukcji i obniżeniu oferty w zasięgu finansowym znalazło się zadanie podstawowe i wybrano zadanie uzupełniające 1 - zapewne dlatego, że budynek dworca w remoncie i ktoś jednak pomyślał w PKP PLK (!) ze trzeba to skoordynować.

Peron 2 zostanie nieruszony (przynajmniej do czasu znalezienia finansowania)

Szkoda, że nie skoordynowali robót na peronie 3 i fragment nowego peronu trzeba będzie rozebrać żeby zbudować tunel i wyjścia. Ciekawe jak będzie wyglądala gwarancja na wykonane do tej pory roboty ?
Cytuj
+17Kania302020-01-24 10:14#10
To jest po prostu bezczelne jak sobie przypisuje K.K zasługi. To nie jego zasługa, a moja! Nie tak dawno pana Marszałka spotkałam w sklepie na naszym osiedlu. Wręcz NA KOLANACH BŁAGAŁAM i prosiłam o pomoc w sprawie załatwienia tego tematu. Jak widać moja rozmowa przyniosła skutki i to jest moja zasługa! Miasto powinno być mi wdzięczne. :) TO JA ZAŁATWIŁAM NAM TUNEL! HEHEHEH Ludzie! wyborcy K.K! czy wy naprawdę nie widzicie jak pierwszy CELEBRYTA SKARŻYSKA wami manipuluje?
Cytuj
+7Bolo2020-01-24 07:54#9
Jeżeli w Sku nic się nie dzieje , i nie ma o czym pisać, zawsze można coś skrobnąć o wiadukcie , i tajemniczym tunelu. Dzisiaj nad naszym miastem słonce.Pozdrawiam wszystkich.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

  • B1
  • B2

Ostatnio opublikowane

Granatowi się nie odmawia. Marcin Kołodziejcz…

Opublikowano: 12.08.2020 20:49

Komentarzy: 0

Powiat przekazał 45 tysięcy złotych WTZ …

Opublikowano: 12.08.2020 13:16

Komentarzy: 0

Marcin Kołodziejczyk został nowym trenerem Gr…

Opublikowano: 11.08.2020 22:31

Komentarzy: 0

W "Piątce" będzie platforma dla ni…

Opublikowano: 11.08.2020 14:46

Komentarzy: 2

Poznaliśmy wyniki matur. II LO i ZSTM z najle…

Opublikowano: 11.08.2020 14:04

Komentarzy: 4

Nóż w rękach napastnika

Opublikowano: 11.08.2020 13:33

Komentarzy: 1

Strażacy uratowali uwięzioną kunę

Opublikowano: 11.08.2020 13:24

Komentarzy: 0

Sytuacja epidemiologiczna w powiecie skarżysk…

Opublikowano: 10.08.2020 15:07

Komentarzy: 0

Zlot zabytkowych aut i motocykle nad bliżyńsk…

Opublikowano: 10.08.2020 11:41

Komentarzy: 4

XLII Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej w…

Opublikowano: 07.08.2020 11:15

Komentarzy: 12

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

________________

Praca Skarżysko

Rabato.com - Gazetki promocyjne