13.08.2020 Ostatnia aktualizacja 19:01, 12.08.2020

Innym diety zabrali, sobie ich "obciąć" nie chcieli...

Autor:
MB, Foto: Mariusz Busiek
Opublikowano: 02 Gru 2019
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
W poniedziałek, podczas zwołanej w trybie nadzwyczajnym prezydenckim sesji, Rada Miasta Skarżyska-Kamiennej -  głosami radnych koalicji prezydenckiej - podjęła decyzję ws. likwidacji diet dla Przewodniczących Rad Osiedli. Co ciekawe, ci sami radni jednocześnie nie wyrazili zgody na rozszerzenie zmian w projekcie uchwały dot. diet dla radnych Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej (to w niej wykreślono stosowny zapis dot. diet dla przewodniczących RO) o... obniżkę diet wszystkich radnych Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej...

Wczoraj informowaliśmy o tym, że podczas dzisiejszej - zwołanej w trybie "prezydenckim" - sesji Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej, radni zajmą się projektem uchwały w sprawie zmiany uchwały nr XVII/105/2007 Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej z dnia 29 listopada 2007 r. w sprawie zasad przyznawania i wysokości diet radnych Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej oraz zwrotu kosztów podróży służbowych przysługujących radnym, przygotowanym przez prezydenta. 

Wspomniana wcześniej uchwała, oprócz zasad dotyczących przyznawania i wysokości diet radnych Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej, określa również zasady dotyczące przyznawania i wysokości diet członkom rad osiedli - a konkretniej Przewodniczącym Rad Osiedlowych. Teraz okazuje się, że to właśnie te diety stanęły "na celowniku" obecnej władzy. Projekt uchwały podpisany przez prezydenta zakładał bowiem, uchylenie § 2 ust. 1 pkt 6., który dotyczy właśnie przyznawania diety Przewodniczącym Rad Osiedli (a więc w praktyce - pozbawienie przewodniczących ich diet).

Przypomnijmy - dieta nie jest wynagrodzeniem za pracę, a stanowi ekwiwalent utraconych korzyści, jakich dana osoba otrzymująca dietę nie uzyskuje w związku z wykonywaniem mandatu, jest również formą rekompensaty kosztów ponoszonych przez taką osobę, a związanych z wykonywaniem mandatu (koszt telefonów, materiałów biurowych, przejazdów itp).

Obowiązująca od 2007 roku uchwała zakłada, że Przewodniczący Rady Osiedla może liczyć na dietę w wysokości 20% "półtorakrotności kwoty bazowej dla osób zajmujących kierownicze stanowisko państwowe, określonej w ustawie budżetowej na dany rok kalendarzowy" (przy czym w gminie o liczbie mieszkańców do 100 tys. może ona wynosić maksymalnie 75% wspomnianej półtorakrotności - aktualnie to 2013,10 zł), zatem dieta przewodniczącego to obecnie 402,62 zł.

W ub. tygodniu (po 12 latach od ostatniej regulacji prawnej w tym względzie), okazało się, że prezydent chciałby jednak "ograniczyć koszty administracyjne funkcjonowania rad osiedla, a środki zaoszczędzone w ten sposób zostaną przeznaczone na bieżące potrzeby mieszkańców poszczególnych osiedli". Warto w tym momencie dodać, że w skali roku przy 5 działających obecnie RO (Bór, Bzinek, Dolna Kamienna, Książęce, Pogorzałe) całkowity koszt diet ich przewodniczących to ok. 24 tys. zł....

Od razu pojawiły się głosy, że możliwym powodem przygotowania takiego właśnie projektu uchwały jest prywatna niechęć prezydenta do części z członków / przewodniczących RO, a także niezależność RO i ich aktywność w walce o inwestycje na wspomnianych osiedlach (podparta często głosami krytycznymi wobec obecnej ekipy rządzącej miastem). 

Tak, czy inaczej - podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej zajęli się rozpatrzeniem projektu uchwały, zakładającego likwidację diet dla Przewodniczących Rad Osiedli. 

Podczas sesji w dyskusji nad projektem uchwały strona "prezydencka" początkowo milczała, opozycja natomiast zwracała uwagę na skutki wprowadzenia założonych rozwiązań, podnosiła również, że likwidacja diet dla przewodniczących to forma "zemsty" na RO za częste głosy krytyczne wobec obecnej ekipy rządzącej miastem (m.in. radni: Artur Mazurkiewicz, Arkadiusz Bogucki i Krzysztof Randla), apelowała również do prezydenta - by zamiast zaczynać oszczędności od Przewodniczących Rad Osiedla, zaczął od siebie (radny Piotr Brzeziński).

W pewnym momencie dyskusji nad projektem uchwały, radny Konrad Wikarjusz w imieniu części radnych opozycyjnych,  złożył poprawkę do projektu uchwały, która zakładała - zamiast likwidacji diet dla przewodniczących RO - obniżkę diet dla wszystkich radnych rady Miasta Skarżyska-Kamiennej i przewodniczących Rad Osiedli.

Według propozycji radnych opozycyjnych, radnym miały przysługiwać diety miesięczne w formie zryczałtowanej w wysokości określonej jako procent diety od półtorakrotności kwoty bazowej dla osób zajmujących kierownicze stanowisko państwowe, określonej w ustawie budżetowej na dany rok kalendarzowy (przy czym w gminie o liczbie mieszkańców do 100 tys. może ona wynosić maksymalnie 75% wspomnianej półtorakrotności) dla:
  • Przewodniczącego Rady Miasta – 70%, czyli 1409,17 zł (zamiast obecnych 100% - 2013,10 zł),
  • Przewodniczących stałych komisji Rady Miasta - 47 %, czyli 946,16 zł (zamiast obecnych  78% - 1570,22 zł),
  • Wiceprzewodniczącyych Rady Miasta – 45 %, czyli 905,90 zł (zamiast obecnych 93% - 1872,18 zł) ,
  • Radnych Rady Miasta – 43%, czyli 865,63 zł (zamiast obecnych 45% - 905,90 zł, zlikwidowana przy tym miała być również osobna, stawka diety dla Wiceprzewodniczących stałych komisji Rady Miasta obecnie 56% - 1127,34 zł, a Wiceprzewodniczący Komisji pobieraliby dietę jak "szeregowy" radny),
  • Przewodniczących Rad Osiedlowych – 18%, czyli 362,36 zł (zamiast obecnych 20% - 402,62 zł”).
- W dzisiejszej dyskusji tyle słów padło o potrzebie oszczędzania na inwestycje w osiedlach. Może warto rozpocząć poszukiwania oszczędności od nas samych? Zamiast likwidować diety Przewodniczącym RO, proponujemy obniżkę diet wszystkim radnym (i Rady Miasta, i Przewodniczącym RO), bazując na modelu spłaszczonego rozkładu stawek diet dla radnych od lat z powodzeniem funkcjonującym w Starachowicach. Najwyższa pora, by zmniejszyć kompletnie nieuzasadnione różnice stawek diet, zmniejszyć ogólną ich wysokość, ograniczyć lub zlikwidować niepotrzebnie podniesione stawki dla funkcji - w praktyce - jedynie tytularnych (np. dla Wiceprzewodniczących Rady Miasta i Wiceprzewodniczących stałych komisji Rady Miasta). Proponowane przez nas zmiany oznaczałyby nie zakładane 24, a ponad 90 tys. złotych oszczędności rocznie. Do końca kadencji, dzięki proponowanym przez nas zmianom budżet miasta mógłby zaoszczędzić ponad 310 tys. złotych. Te pieniądze mogą trafić - jak przecież ponoć chcecie - do skarżyskich osiedli - mówił radny Konrad Wikarjusz.

Na zgłoszoną poprawkę po krótkiej przerwie zareagował Przewodniczący Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej. - Problem jest złożony, nawet jeśli dzisiaj ta poprawka nie przejdzie, możemy w przyszłości porozmawiać również o wysokości diet radnych - poinformował.

Ostatecznie poprawka dot. obniżki diet radnym zgłoszona przez opozycję przepadła w głosowaniu głosami radnych koalicji prezydenckiej. Przeciwko obniżeniu diet radnym głosowali:  Bogusław Ciok, Jacek Jamroz, Anna Nurkowska, Rafał Lewandowski, Andrzej Warwas, Leszek Golik, Mikołaj Kwaśniak, Mirosław Gibaszewski, Marek Gąska, Paweł Krupa i Krystyna Górnaś-Salata, za obniżeniem diet radnym byli radni: Konrad Wikarjusz, Grzegorz Łapaj, Piotr Janowski, Stanisław Grzesiak, Krzysztof Randla, Jerzy Stopa. Mariusz Bodo, Arkadiusz Bogucki, Artur Mazurkiewicz i Piotr Brzeziński.

Cały projekt, zakładający ostatecznie wyłącznie likwidację diet Przewodniczących RO głosami radnych koalicyjnych został... przyjęty (przez tych samych radnych, którzy zagłosowali przeciwko obniżeniem swoich diet). 

 

Komentarze

0Ryś2019-12-17 01:31#23
Ja uważam że jak ktoś piastuje stanowisko w jakimkolwiek urzędzie nie powinien mieć możliwość być radnym. Tak Panie Ciok to o Panu mowa :) a tak poza tym to uważam że urzędy pracy powinny zostac zlikwidowane.
Cytuj
+8Fofyl2019-12-06 17:46#22
Miasto z dykty pazdzierza.
Cytuj
+26Ciemny lud2019-12-05 19:20#21
Razem zmieniamy Skarżysko. Cieszę się że i tym razem mogłem pomóc. Mamy to: Arka, tunel pod torami, 1000 miejsc pracy, inwestorzy, fachowcy na stanowiskach, basen i skok cywilizacyjny, spadek zadłużenia. Viva las Vegas :DDDDDDDDD
Cytuj
+23Ksiądz Robak2019-12-05 12:28#20
Takiej pazerności, układów, wciskania znajomków po urzędach i spółkach miejskich jeszcze w tym mieście nie widziałem a mieszkam tu 45 lat. Na szczęście nie wybierałem tego czegoś a Ci co wybierali to krótki do Was komentarz " widziały gały co brały" Podwyżki, podwyżki, podwyżki a w mieście zero korzyści dla przeciętnego mieszkańca. Brawo, kurtyna ! :)
Cytuj
+17Rozczarowana2019-12-05 10:56#19
Fakt, lista się przyda..
może wpadną na genialny pomysł i sobie rozdzielą te pieniądze bo pewnie jeszcze mają za mało 8)
Cytuj
+227jggjjhijn2019-12-05 07:17#18
To miasto stało się koszmarem. A zgniło od głowy.
Cytuj
+27Obserawor2019-12-04 20:08#17
1/8 radnych wogole nie wypowiada się na żadnej sesji Rady Miasta .Glos zabierają Ci sami zawsze jak obserwuje .To za co ta 1/8 bierze kasę?Za rozłożenie „kajetu” na blacie i podnoszenie raczki?W [edit] z ta 1/8 wywalić i nauczyć rozumu.....jak się pchasz za kasa to pokaz soja inicjatywę i dla przyzwoitości zabierz głos bo ktoś na Ciebie zagłosował.
Cytuj
-15Luca2019-12-04 09:41#16
A czy oni są niespełna rozumu, żeby sobie obniżać diety?
Cytuj
+44fata morgana2019-12-03 22:25#15
Cytuję Jutwal:
Apel do radnych opozycyjnych
Szanowni radni zakasajcie rękawy i podejmicie działania mające na celu zorganizowanie referendum aby odwołać ta rade i tego [edit] na stanowisku prezydenta.
Mam rowniez nadzieje ze sprawa wyjazdu Kroniga z partnerka/asystentka jest zgłoszona do odpowiednich służb.

Kroning też był opozycjonistą wobec byłego p prezydenta. Wojcieszka ,a sam okazał się dnem dna.
Cytuj
+45do wymiany2019-12-03 22:19#14
Cała ta zbieranina radnych bezradnych działała w sposób przemyślany -dogadali się. Proste.
Kicha i wodorosty. Bezradnych trzeba wymieść co do jednego , bo każdy udaje, że pracuje ,a koryta się trzyma .
Wstyd
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

  • B1
  • B2

Ostatnio opublikowane

Granatowi się nie odmawia. Marcin Kołodziejcz…

Opublikowano: 12.08.2020 20:49

Komentarzy: 0

Powiat przekazał 45 tysięcy złotych WTZ …

Opublikowano: 12.08.2020 13:16

Komentarzy: 0

Marcin Kołodziejczyk został nowym trenerem Gr…

Opublikowano: 11.08.2020 22:31

Komentarzy: 0

W "Piątce" będzie platforma dla ni…

Opublikowano: 11.08.2020 14:46

Komentarzy: 2

Poznaliśmy wyniki matur. II LO i ZSTM z najle…

Opublikowano: 11.08.2020 14:04

Komentarzy: 4

Nóż w rękach napastnika

Opublikowano: 11.08.2020 13:33

Komentarzy: 1

Strażacy uratowali uwięzioną kunę

Opublikowano: 11.08.2020 13:24

Komentarzy: 0

Sytuacja epidemiologiczna w powiecie skarżysk…

Opublikowano: 10.08.2020 15:07

Komentarzy: 0

Zlot zabytkowych aut i motocykle nad bliżyńsk…

Opublikowano: 10.08.2020 11:41

Komentarzy: 4

XLII Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej w…

Opublikowano: 07.08.2020 11:15

Komentarzy: 12

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

________________

Praca Skarżysko

Rabato.com - Gazetki promocyjne