15.12.2019 Ostatnia aktualizacja 18:09, 14.12.2019

Będą kolejne (drastyczne) podwyżki opłat za odbiór odpadów? Jest projekt uchwały w tej sprawie

Autor:
MB
Opublikowano: 19 Lis 2019
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Od 1 stycznia 2020 roku za odbiór odpadów komunalnych w Skarżysku-Kamiennej zapłacimy od 116 do 192 procent więcej niż obecnie? Wiele na to wskazuje - Radzie Miasta Skarżyska-Kamiennej przekazano projekt uchwały w tej sprawie, przygotowany przez służby prezydenta. Głosowanie nad ww. projektem uchwały już za tydzień.

W styczniu br. - po burzliwej dyskusji - Rada Miasta Skarżyska-Kamiennej (głosami koalicji prezydenckiej) przyjęła projekt uchwały zaproponowanej przez Prezydenta Miasta Skarżyska-Kamiennej Konrad Kröniga  ws. wyboru metody ustalania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy oraz ustalenia takiej stawki.

To dzięki tej decyzji od 1 kwietnia br. za odbiór odpadów komunalnych zbieranych w sposób selektywny (czyli z podziałem na frakcje) stawka za jedną osobę wynosi 12,00 PLN / os. za miesiąc (podniesiona z 8,00 PLN/ os.), a za odpady komunalne zbierane bez segregacji (czyli niezgodnie z podziałem na frakcje) stawka za jedną osobę wynosi 24,00 PLN / os. za miesiąc (wcześniej 12,00 PLN/ os.).

Uzasadniając ówczesną podwyżkę opłat przedstawiciele służb prezydenta argumentowali, że jest ona efektem wzrostu kosztów, nowych kosztów związanych z koniecznością dostosowania prowadzonej zbiórki odpadów do nowych przepisów, dodawali jednocześnie że wzrost kosztów ma zapewnić jednocześnie płynność i samofinansowanie systemu w obliczu dużych zaległości od niektórych płatników (m.in. Spółdzielni Mieszkaniowej). 

Nie minął rok, a pod obrady Rady Skarżyska-Kamiennej trafia kolejny projekt, w którym założono podwyżki opłat za gospodarowanie odpadami  przygotowany przez prezydenta.

Tym razem zakłada, że od 1 stycznia 2020 roku  stawka opłat za odbiór odpadów komunalnych zbieranych w sposób selektywny (czyli z podziałem na frakcje)za jedną osobę wyniesie 27,00 PLN / os. za miesiąc (podniesiona z 12,00 PLN/os./msc) - a stawka za odbiór odpadów komunalnych zbieranych w sposób selektywny, gdy bioodpady stanowiące odpady komunalne są kompostowane w przydomowym kompostowniku, za jedną osobę wyniesie 26,00 PLN / os. za miesiąc.  W świetle zapisów projektu uchwały jeżeli odpady komunalne nie są zbierane w sposób selektywny, czyli z podziałem na frakcje, podwyższona stawka opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi wyniesie aż 70,00 PLN / os. za miesiąc (podniesiona z 24,00 PLN/os./msc).

Tym razem uzasadnienie projektu uchwały jest raczej lakoniczne,: "Rada Miasta Skarżysko-Kamienna, kierując się zapisami art. 6k ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tj. Dz. U. z 2019 r. poz. 2010) dokonuje wyboru metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustala stawkę takiej opłaty. Dokonano wyliczenia wysokości stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w przeliczeniu na jednego mieszkańca, która będzie obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. w Gminie Skarżysko-Kamienna, biorąc pod uwagę zapisy art. 6r ust. 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Rozpatrzeniem wspomnianego wcześniej projektu uchwały Rada Miasta Skarżyska-Kamiennej zajmie się podczas najbliższej sesji, która została zwołana na dzień 26 listopada, na godz. 9:00 (w MCK).


Komentarze

+2to ja typ niepokorny2019-11-25 13:53#30
Piotruś zdecyduj się czy jesteś mieszkańcem Skarżyska , czy ; słoikiem w Warszawie ;? Chyba to jest tak , że gdzie złożysz deklarację to opłatę tam będziesz wnosił i swoje śmieci woził i wywalał albo u nas , albo w Wa-wie.
Cytuj
+1piotruś2019-11-24 15:23#29
Cytuję Rafskar:
Wyjście tylko jedno,z mieszkania w którym mieszka 3 lub 4 osoby,wymeldowuje 2 lub 3.Płace tylko za jedną,meldunek nie jest mi potrzebny.Jedyne wyjście.

A własnie...jak to jest...opłata za odpady a zameldowanie...jeśli jestem zameldowany na pobyt stały w Skarżysku a na pobyt czasowy w Warszawie to mam płacić tu i tu? Może ktoś się wypowie w powyższej kwestii. Lub ktoś przedstawi jakaś wykładnię prawną, na którą można by było się powołać.
Cytuj
+16Endriu2019-11-23 20:00#28
Jeśli nas w Skarżysku jest 45 tyś. a oferent z Kielc chciał 7.4 miliona to łatwo to policzyć że za segregowane śmieci powinniśmy płacić 13,70 zł od osoby. Jeśli radni zagłosują za tą uchwałą to strzelą sobie w kolano. Niech Nasz najjaśniejszy prezydent wraz z radnymi wezmą się za robotę i zaczną ściągać długi od tych co nie płacą np. Spółdzielni, itd. a nie będą drenować nasze kieszenie.
Cytuj
+14?2019-11-23 13:20#27
Cytuję Kari:
Myślę że pierwszą osobą wywiezioną na śmieci według nowego cennika powinien być nasz menago taka wycieczka z urzędu prosto na wysypisko a zaraz po nim cała reszta kolesiów.

Każdemu bezpłatnie przysługuje raz na rok 500 litrowy kontener na odpady myślę, że wystarczy (chociaż...). Zamówmy go na Sikorskiego 18
Cytuj
+30Kari2019-11-21 23:41#26
Myślę że pierwszą osobą wywiezioną na śmieci według nowego cennika powinien być nasz menago taka wycieczka z urzędu prosto na wysypisko a zaraz po nim cała reszta kolesiów.
Cytuj
+31Wyborca2019-11-21 21:21#25
Pan prezydent podnosi opłaty za śmieci...bo brakuje kasy...a może tej kasy brakuje też dlatego, że pobiera jedną z najwyższych pensji w kraju. Zgodnie z ogólnodostępnym oświadczeniem majątkowym prezydent Skarżyska zarabia 12 612 zł miesięcznie. Bo przecież Skarżysko to metropolia z takimi dochodami, że aż strach... To dla porównania po sprawdzeniu większa pensja niż Prezydent Warszawy, Prezydenta Katowic, Prezydenta Poznania. Od mieszkańców się wymaga coraz więcej opłat, a dla Siebie opcja na FULL...Jeśli ta uchwała przejdzie to Panowie Radni z opozycji śmiało możecie zbierać podpisy na referendum o odwołanie...
Cytuj
+29mm2019-11-21 16:47#24
Jest wyjście: referendum w sprawie odwołania Menago. Do urn musi pójść bodajże 3/5 osób które głosowały w ostatnich wyborach. To jest do zrobienia.
Cytuj
+20onzesko2019-11-21 16:33#23
".....stawka za odbiór odpadów komunalnych zbieranych w sposób selektywny, gdy bioodpady stanowiące odpady komunalne są kompostowane w przydomowym kompostowniku, za jedną osobę wyniesie 26,00 PLN / os. za miesiąc"
Cały problem w mieście z tymi bioodpadami polega na tym, że wiosna władzą miasta nie chciało się przyciąć drzew rosnących w miejscach publicznych, co odpłaciło się jesienią ilością zrzuconych liści. Całe miasto było dosłownie zasypane liśćmi. Chciał, nie chciał, ktoś musiał je uprzątnąć. Mieszkańcy wzięli się za grabienie...worki szybko się napełniły...a przy okazji limity na bioodpady szybko pokończyły. Teraz władza postanowiła rozwiązać problem z liśćmi za pomocą kompostowników przydomowych. Ciekawe jakie wkrótce usłyszymy rozwiązania na zagospodarowanie popiołu, czy też gruzu. Może np: będziemy gruzem dziury w drogach zasypywać...
Cytuj
+20bezogródek2019-11-21 13:33#22
SUPER mamy ekstra władze miasta i powiatu,bez zarzutów wiedzą jak się powinno zarządzać żeby mieszkańcy byli zadowoleni.W następnych wyborach za takie rządy z pewnością mieszkańcy ich jeszcze raz wybiorą,bo przecież PiS nas wszystkich ZJE.
Cytuj
+24Reniuś2019-11-21 11:36#21
W mieście obecnie zamieszkuje około 45 tyś mieszkańców. Przyjmując, że wszyscy segregują śmieci miasto powinno zbierać miesięcznie około 540 tyś złotych, a rocznie daje to kwotę niemal 6,5 miliona zł. Po proponowanej podwyżce kwota ma urosnąć do co najmniej 14,5 miliona zł. Czy Oni poszaleli?
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Radomiak Radom zwycięzcą I Halowego Turnieju …

Opublikowano: 14.12.2019 16:57