26.08.2019 Ostatnia aktualizacja 20:52, 25.08.2019

Trwa modernizacja drogi w Mroczkowie. Mieszkańcy mają uwagi

Autor:
MB, Foto: Mariusz Busiek
Opublikowano: 07 Sie 2019
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności

W Mroczkowie (gm. Bliżyn) trwa realizacja przebudowy drogi powiatowej nr 0441T. Inwestycja (a raczej sposób jej realizacji) powiatu skarżyskiego budzi jednak wątpliwości u części z mieszkańców gminy.

Od czerwca br. na zlecenie powiatu skarżyskiego w Mroczkowie realizowana jest przebudowa drogi powiatowej nr 0441T. Inwestycję za prawie 920 tys. PLN realizuje firma Drogmas ze Skarżyska-Kamiennej. Przebudowa drogi finansowana jest z trzech źródeł - z Programu Funduszu Dróg Samorządowych oraz budżetów samorządu Powiatu Skarżyskiego i Gminy Bliżyn.

W ramach inwestycji zaplanowano wykonanie m.in.: na odcinku o długości 836,68 m wykonaniu jezdni z betonu asfaltowego o szerokości 5 m, pobocza o szerokości 1 m, chodnika prawostronnego o szerokości 2 m z miejscowym zawężeniem do 1,60 m o nawierzchni z kostki brukowej, zjazdów o szerokości 4 m. W ramach przebudowy wykonane zostanie również odwodnienie, regulacja pionowa studzienek dla zaworów wodociągowych lub gazowych, zamontowane zostaną urządzenia bezpieczeństwa ruchu w postaci poręczy ochronnych oraz wykonane będą na drodze oznakowania pionowe i poziome.

Już na etapie realizacji inwestycji szereg uwag do przyjętych rozwiązań projektowych i sposobu jej realizacji zgłaszali mieszkańcy Mroczkowa, a także radny Rady Powiatu Skarżyskiego Mieczysław Bąk. Wątpliwości mieszkańców budziła przede wszystkim zaprojektowana i zrealizowana szerokość drogi. - Przed remontem mieliśmy szerszą drogę. Według mnie można było spokojnie zostawić drogę w poprzedniej szerokości. Powiat zasłania się standardami dróg powiatowych, ale to są przecież wymogi minimalne. W zimę jak spadnie śnieg i przez ulicę przejedzie pług jezdnia zwęży się tak, że nie da się tu przejechać - powiedział jeden z mieszkańców Mroczkowa. Sporo uwag jest również do zaprojektowanego i wykonanego chodnika (a przede wszystkim do jego wysokości. - Jak popatrzy się na to jak wyglądają chodniki, to wydaje się, że projektant drogi nie był na miejscu podczas projektowania chodników. W niektórych miejscach tak go podniesiono, że jego nawierzchnia jest prawie na wysokości... okien. Proszę zobaczyć jak wyglądają wjazdy i wejścia na posesje. Na moją uwagę, że zjazdem pod takim kątem nie wjadę na posesję, usłyszałem "niech sobie Pan kupi samochód z większymi kołami"...- relacjonuje inny mieszkaniec. Uwag jest więcej - mieszkańcy zwracają uwagę m.in. na wysokość krawężników, wysokość chodnika względem parkingu przy sklepie, czy na fakt, że w ramach inwestycji nie jest realizowany krótki odcinek przy przejeździe kolejowym. 

O sprawę zapytaliśmy rzecznika prasowego Starostwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej Jolantę Jagiełło. Pytaliśmy m.in. o to czy mieszkańcy Mroczkowa zgłaszali do powiatu, lub Zarządu Dróg Powiatowych swoje uwagi dot. szczegółów projektu drogi i (na etapie realizacji inwestycji) do realizowanych rozwiązań projektowych (w szczególności - dot. szerokości drogi, zaprojektowanych wjazdów na posesja, wysokości chodników (jeśli zgłaszali swoje uwagi - czego dotyczyły, czy zostały uwzględnione, jeśli nie - to dlaczego), czy w budżecie powiatu zostały zabezpieczone środki na wykonanie modernizacji ww. drogi od końca remontowanego odcinka do przejazdu kolejowego (jeśli nie - dlaczego modernizacji tego odcinka nie uwzględniono w realizowanym zadaniu).

W odpowiedzi czytamy m.in.: "Inwestycja drogowa pn: „Przebudowa ciągu drogi powiatowej 0441T w miejscowości Mroczków, Gmina Bliżyn” prowadzona jest przez powiat skarżyski zgodnie z obowiązującymi przepisami z zakresu budowy dróg (Dz.U.2016.poz.124 t.j. Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie) na podstawie zgłoszenia znak: AB. 6743.3.5.2018.KP. oraz opracowanej dokumentacji projektowej przez jednostkę projektową z 2016 r. Całość zadania realizowana jest w granicach pasa drogowego, drogi powiatowej Nr 0441T będącego własnością powiatu skarżyskiego.

Inwestycja polega na przebudowie istniejącej drogi. Jako nowy element inwestycji po prawej stronie drogi budowany jest dwumetrowy chodnik, którego nadrzędnym zadaniem jest ochrona i bezpieczeństwo pieszych. Zaznaczam, że od początku, zgodnie z prowadzoną „Książką Drogi” jest to droga powiatowa klasy L (lokalna) o szerokości jezdni 5, 00m (2x2.50m). Parametry są optymalne w celu zapewnienia uspokojenia ruchu w terenie zabudowanym bez konieczności ograniczania dozwolonej prędkości poprzez montaż dodatkowych urządzeń zwalniających takich jak azyle, progi zwalniające czy ograniczenia prędkości. 

Na etapie uzgodnień dokumentacji podczas spotkań przedstawicieli powiatu skarżyskiego, radnych powiatu z terenu gminy Bliżyn i Urzędu Gminy w Bliżynie z mieszkańcami Mroczkowa nie zgłaszano żadnych zastrzeżeń do projektu, a w szczególności co do szerokości drogi, wysokości chodników czy zaprojektowanych indywidualnych zjazdów na posesję. Wykonana dokumentacja projektowa (zakres rzeczowy) została zaakceptowana do realizacji przez gminę Bliżyn. Jednocześnie należy pamiętać, że aby uzyskać dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych projekt bezwzględnie musi spełniać warunki techniczne zgodne z przytoczonym wyżej Rozporządzeniem.

Jednocześnie informuję, że zwiększenie szerokości drogi do 6,00m oraz wykonanie inwestycji na terenie PKP wiązało by się przede wszystkim ze zmianą trybu uzyskania pozwolenia na budowę, koniecznością dokonania podziału 33 działek celem ich wykupu, a także znacznym podrożeniem inwestycji. Zarówno Powiat Skarżyski jak i Gmina Bliżyn takich środków dodatkowych nie posiada. Dlatego ostatecznie podjęto decyzję o realizacji zadania w ramach istniejącego pasa drogowego. 

Podkreślam, że mieszkańcy Mroczkowa na etapie realizacji zadania (inwestycja trwa od czerwca br.), podczas przeprowadzonych dotychczas kontroli budowy przez z przedstawicieli władz powiatu skarżyskiego, pracowników Zarządu Dróg Powiatowych, jednostki projektowej, inspektora nadzoru w obecności wykonawcy, na bieżąco zgłaszali swoje uwagi dotyczące prowadzonej inwestycji, głównie w zakresie obniżenia krawężnika przy chodniku i poszerzenia wjazdów indywidualnych na posesję. Uwagi te zostały skrupulatnie przeanalizowane i ostatecznie udogodnienia wjazdów na posesję oraz dojścia do furtek jednostka projektowa w obecności wykonawcy robót oraz mieszkańców poszczególnych posesji dokonała korekt wysokościowych niwelety chodnika zgodnie z obowiązującymi przepisami. Należy zaznaczyć, że wszelkie sprawy poruszane przez mieszkańców poszczególnych posesji rozpatrywane są indywidualnie i na bieżąco. 

Zadaniem Zarządu Dróg Powiatowych w Skarżysku-Kamiennej jest zminimalizowanie wszystkich niedogodności mieszkańców związanych z obowiązującymi przepisami, a stanem faktycznym np. względy wysokościowe istniejących podwórek, lokalizacja i posadowienie bram i furtek ogrodzeniowych i z tego zadania jednostka się wywiązuje. 

Według zapewnień przedstawicieli władz powiatu odcinek ww. drogi nieuwzględniony w ramach inwestycji (przy przejeździe kolejowym) będzie zmodernizowany po zakończeniu realizacji przebudowy ze środków FDS.


Komentarze

+3Kubuś 302019-08-13 22:26#6
Jakim cudem droga i chodniki zgodne z rozporządzeniem skoro proponuje nam się zakup samochodów z wysokimi kołami żeby wydostać się z posesji? Niech zjada ofjcjele na te podwórka żeby zbadać czy dobrze zrobione. Zapewniam że to będzie jazda w jedną stronę
Cytuj
+2Aaaaaaa2019-08-11 12:16#5
Przyjdźcie na ul kościelną w Skarżysku kamiennej to zobaczycie jak wygląda droga i chodnik po dwóch latach
Cytuj
+3Edwinu2019-08-10 16:33#4
No,ale w Majkowie to tego wójta nie ma co winić,za projekt.Poprzedni odszedł to też wiatr z głowy.Ale pozostali Ci wybitni specjaliści z Działu Inwestycji,może Panie wójcie należałoby się przyjrzeć ich pracy,bo chyba dostają comiesięczną wypłatę.
Cytuj
+8bliżyn2019-08-09 13:36#3
Ja nie rozumiem po co parking przed sklepem osiedlowym jak wjechać się na niego da , lecz gorzej z wyjazdem i na co komu tak wysokie krawężniki? Wykonując takie prace trzeba pomyśleć , aby ludziom tam mieszkającym żyło się lepiej , a nie stwarzać bariery. Po skargach ludzi tłumaczą się , że nic nie poprawią i robią zgodnie z projektem . Żenada
Cytuj
+6monik272019-08-09 09:17#2
Cytuję drogowiec:
Nie macie Państwo jeszcze tak najgorzej. Z drugiej strony powiatu, w Majkowie remontują drogę gminną. Tam w kilku miejscach nowy chodnik jest tak wysoko, że przez płot można wpaść do ogródka a jak otworzy się furtkę, to za nią wyłania się urwisko nasypu z chodnikiem. Z posesji ciężko podejść pod stromiznę a wyjechać to nawet nie dałoby rady terenówką. Tam dopiero ludzie rwą sobie włosy z głów. Starsze osoby to z podwórka nie są w stanie wspiąć się aby wyjść na ulice. Teraz niestety takie są standardy projektowania na komputerach zza biurka. Wykonawca robi jak mu zaprojektowali. Inwestorzy drogi wykorzystują niewiedzę mieszkańców w temacie budowy dróg i zapewne z projektem też nikt się nie ujawniał abyście nie szumieli przed rozpoczęciem prac.


POWIATOWI SPECJALIŚCI OD BUDOWNICTWA DRÓG I HAL SPORTOWYCH !!!!
jak widać co powiatowy remont drogi to katastrofa !
Ponurego, Majków, Mroczków
pytanie ilu ludziom po remoncie wlewa się woda na posesję z ulicy a ilu nie poszło z tym do mediów z innych ulic
Cytuj
+12drogowiec2019-08-07 19:47#1
Nie macie Państwo jeszcze tak najgorzej. Z drugiej strony powiatu, w Majkowie remontują drogę gminną. Tam w kilku miejscach nowy chodnik jest tak wysoko, że przez płot można wpaść do ogródka a jak otworzy się furtkę, to za nią wyłania się urwisko nasypu z chodnikiem. Z posesji ciężko podejść pod stromiznę a wyjechać to nawet nie dałoby rady terenówką. Tam dopiero ludzie rwą sobie włosy z głów. Starsze osoby to z podwórka nie są w stanie wspiąć się aby wyjść na ulice. Teraz niestety takie są standardy projektowania na komputerach zza biurka. Wykonawca robi jak mu zaprojektowali. Inwestorzy drogi wykorzystują niewiedzę mieszkańców w temacie budowy dróg i zapewne z projektem też nikt się nie ujawniał abyście nie szumieli przed rozpoczęciem prac.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Ostatnio opublikowane

Wymusiła pierwszeństwo przejazdu. Kolizja na …

Opublikowano: 25.08.2019 22:52

Komentarzy: 0

Pierwsze ligowe zwycięstwo Orlicza Suchedniów…

Opublikowano: 25.08.2019 21:41

Komentarzy: 0

XIV Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w…

Opublikowano: 25.08.2019 16:53

Komentarzy: 0

Prezentacja tenisistów KS Global Pharma Orlic…

Opublikowano: 25.08.2019 15:44

Komentarzy: 0

Wspólnie świętowaliśmy 20-lecie powiatu skarż…

Opublikowano: 25.08.2019 12:13

Komentarzy: 0

XIX Nocny Półmaraton Wtórpol i III Dycha Wtó…

Opublikowano: 25.08.2019 10:04

Komentarzy: 0

Zwycięstwo rezerw Granatu na inaugurację B kl…

Opublikowano: 25.08.2019 00:14

Komentarzy: 0

Pierwsza porażka Granatu, pięć bramek stracon…

Opublikowano: 24.08.2019 19:20

Komentarzy: 0

Blisko 200 uczestników na Letnim Powiatowym M…

Opublikowano: 24.08.2019 18:38

Komentarzy: 1

Napad na kantor, policja szuka sprawców. Skra…

Opublikowano: 23.08.2019 18:47

Komentarzy: 3

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

Opinie w GoWork.pl

Ostatnio na forum

  • Brak postów do publikacji.