26.06.2019 Ostatnia aktualizacja 19:26, 25.06.2019

„Historia Skarżyska nazwami ulic pisana”. Kolejna edycja gry miejskiej

Autor:
P.Salwa, Foto: Mariusz Busiek, organizator
Opublikowano: 07 Cze 2019
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
W dniu 7 czerwca br. w pierwszym dniu obchodów Dni Skarżyska 2019, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. prof. W. Sedlaka przygotowała grę miejską skierowaną do uczniów szkół średnich „Historia Skarżyska nazwami ulic pisana”. Na zaproszenie biblioteki do zabawy w odszukiwanie dawnych nazw ulic odpowiedziały dwie szkoły średnie: Zespół Szkół Technicznych im. Armii Krajowej i II Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza.

ZST reprezentował zespół w składzie: Bartosz Kaluga, Kamil Nowakowski, Jakub Pilipczuk, Mikołaj Wiatr, pod opieką p. Beaty Grzybowskiej. W zespole II LO były: Alicja Sitarz, Klaudia Matla, Patryk Dróżdż i Piotr Górowski, z opiekunką p. Renatą Karpetą. Zespoły z punktu startowego, którym była Filia nr 2 Biblioteki przy ul. Sezamkowej wyruszyły na trasę gry o godz. 9:00, a ich zadaniem było odszukanie kolejnych punktów kontrolnych w grze, nazwanych przystankami i wykonanie zadań konkursowych nawiązujących do starych nazw ulic. Była więc poezja na dawnej ulicy Trzech Wieszczów i odszyfrowywanie nazwy zakodowanej alfabetem Morsea na Stacyjnej. Na dawnej ulicy Kolejowej, uczestnicy gry rozwiązywali problem taksówkarza, któremu wiekowy klient zlecił kurs na ulice Piernackiego, Kunickiego i Bzińską na wschód od Szydłowieckiej. Uczniowie przeszli też wybranymi ulicami Kamiennej, gdzie między innymi dowiedzieli się, jak nazywały się podłużne ulice miasta biegnące z zachodu na wschód i poprzeczne z północy na południe. Rozpoznawali czy stare widokówki przedstawiają ulice Skarżyska, czy tylko udają nasze miasto, bo takie przypadki zdarzały się w przeszłości, a wędrując ulicami miasta dowiedzieli się, które ulice zniknęły z planu miasta, a które zmieniały nazwy i to nie raz.

Gra zakończyła się w sali konferencyjnej Biblioteki Pedagogicznej, gdzie p. Ewa Wiatr ze Społecznej Akademii Nauk przedstawiła młodzieży proces formowana się dróg, powstawania z nich ulic i podsumowała problem nadawania nazw ulicom według różnych kluczy w kolejnych okresach historycznych.

Zwycięzcą gry miejskiej „Historia Skarżyska nazwami ulic pisana” został zespół uczniów z II LO im. A. Mickiewicza. Na zakończenie imprezy dyrektor Biblioteki p. Iwona Kowalewska podziękowała uczestnikom za przyjęcie zaproszenia biblioteki do wspólnej zabawy i wręczyła wszystkim dyplomy, nagrody książkowe dla szkolnych bibliotek i e-booki dla uczniów. Upominki dla uczestników gry przygotowała też Społeczna Akademia Nauk.

Biblioteka podejmując temat nazewnictwa ulic w mieście chciałaby zachęcić młodzież i swoich czytelników do jeszcze większego zainteresowania literaturą regionalną, przy czytaniu której można na własny użytek zrobić odkrycie, że istniała kiedyś, np. ulica 17 Marca, a dziś przeciętny mieszkaniec miasta nie umiałby odpowiedzieć na pytanie dlaczego akurat tę datę wybrano na nazwę ulicy, dziś Czerwonego Krzyża. A to nie jedyna problematyczna siedemnastka w historii nazewnictwa ulic w naszym mieście.

Pracownik biblioteki Piotr Salwa przygotowując grę spotkał się z dużą życzliwością osób z różnych środowisk, które pomagały w gromadzeniu potrzebnych informacji na temat dawnych ulic i pragnie podziękować za przychylność i udostępnienie materiałów do gry: pracownikom Wydziału Gospodarki Nieruchomościami z Urzędu Miasta, p. Marcinowi Medyńskiemu z Polskiego Towarzystwa Historycznego, p. Andrzejowi Gellerowi, pani Agnieszce Brodniewicz z grypy facebookowej Dawne Skarżysko, p. Ewie Wiatr, która z ramienia Społecznej Akademii Nauk czynnie włączyła się w przygotowanie gry, wolontariuszom, którzy obsługiwali wybrane punkty kontrolne: p. Urszuli Nowak-Czapelskiej, p. Januszowi Czapelskiemu, p. Janowi Tomaszewskiemu, p. Adamowi Bobek i p. Katarzynie Kowalskiej, oraz na koniec p. Pawłowi Wełpie z Pro-Skarzyska, który jako pierwszy zainteresował się pomysłem na grę i udostępnił kontakty z osobami, które udzieliły wsparcia merytorycznego organizatorowi.


Komentarze

+10Skarżyszczanka12019-06-08 10:42#1
Dawno się tak dobrze nie bawiłam na grze miejskiej :) Recytacja wierszy naszych wieszczów w maskach z twarzami Mickiewicza czy Słowackiego była super pomysłem! Pocztówki ze starego Skarżyska przepiękne. Mam nadzieję do zobaczenia za rok!
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Ostatnio opublikowane

30. Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Solidarn…

Opublikowano: 25.06.2019 20:56

Komentarzy: 0

Trwają zapisy do Turnieju Piłki Siatkowej Pla…

Opublikowano: 25.06.2019 13:05

Komentarzy: 0

Na ratunek desperatowi z Gdańska

Opublikowano: 25.06.2019 11:26

Komentarzy: 0

Egzamin na stopnie KYU w Skarżyskim Klubie Sp…

Opublikowano: 24.06.2019 17:18

Komentarzy: 0

Budżet Obywatelski: 30 czerwca kończy się cza…

Opublikowano: 24.06.2019 11:21

Komentarzy: 0

Spowodował kolizję, tłumaczył, że jest zmęczo…

Opublikowano: 24.06.2019 11:04

Komentarzy: 0

Piknik Czytelniczy w Szkole Podstawowej nr 9

Opublikowano: 24.06.2019 09:33

Komentarzy: 0

79. Rocznica Rozstrzelania Polskich Patriotó…

Opublikowano: 22.06.2019 13:08

Komentarzy: 0

Skarżysko po ulewie. Zalane ulice, posesje, w…

Opublikowano: 21.06.2019 19:36

Komentarzy: 13

Muzyczne podziękowanie

Opublikowano: 21.06.2019 16:15

Komentarzy: 0

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

Opinie w GoWork.pl

Ostatnio na forum

  • Brak postów do publikacji.