03.06.2020 Ostatnia aktualizacja 10:26, 03.06.2020

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Badmintonie rozpoczęta

Autor:
Z.B, info. pras. Foto:Zbyszek Biber
Opublikowano: 10 Maj 2019
Oceń:
1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Od piątku 10 maja, do niedzieli 12 maja, Suchedniów będzie gospodarzem Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Badmintonie, która jest jednocześnie Mistrzostwami Polski Juniorów Młodszych w Badmintonie.  Dzisiaj odbyła się uroczysta ceremonia otwarcia zawodów. 

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży to krajowe zawody sportowe, w których startują dzieci i młodzież w wieku szkolnym. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży odbywa się co roku, począwszy od 1995 roku.

Początkowo gospodarzem olimpiady było jedno miasto, a od 2000 roku organizacja olimpiady należy do wybranego województwa. Wyjątek stanowią dyscypliny, które z powodu braku odpowiedniej infrastruktury odbywają się poza województwem-gospodarzem. Do 2011 roku rozgrywano zawody w czterech blokach (letnie, zimowe, halowe i biegi przełajowe). Od 2012 roku zawody odbywały się już w trzech blokach (halowe i letnie, zimowe, sporty umysłowe).

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży to jedyne w swoim rodzaju krajowe zawody sportowe, w których zawodnicy w różnych dyscyplinach zdobywają punkty dla swojego województwa, walcząc o zwycięstwo w klasyfikacji ogólnej. Startuje w nich młodzież w kategorii wiekowej junior młodszy i w wybranych dyscyplinach w kategorii junior.
Finały OOM stanowią podsumowanie systemu szkolenia młodzieży uzdolnionej sportowo, prowadzonego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, a realizowanego przez polskie związki sportowe.

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach halowych to okazja dla wielu młodych zawodników i zawodniczek nie tylko na zaprezentowanie swoich umiejętności, ale również możliwość sprawdzenia się z rówieśnikami. Wśród startujących na OOM zobaczymy wielu świetnych, młodych zawodników, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę sportową.
W finałach XXV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach halowych Świętokrzyskie 2019 łącznie uczestnicz  ponad 4500 osób z całego kraju, w tym: ok. 3350 zawodników, 790 trenerów i opiekunów, 360 sędziów oraz 40 przedstawicieli polskich związków sportowych.

Zawody odbywają się w 12 ośrodkach, z czego 10 mieści się na terenie województwa świętokrzyskim. Chodzi o miasta: Kielce, Chęciny, Morawica, Skarżysko-Kamienna, Suchedniów, Sielpia Wielka, Starachowice, Pińczów, Kostomłoty oraz Ostrowiec Świętokrzyski. Olimpiada potrwa do 26 maja.

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Badmintonie w Suchedniowie rozpoczęła się o godzinie 9.00, wtedy rozpoczęto pierwsze gry. O godzinie 14.00 odbyło się uroczyste otwarcie zawodów, które poprowadził Jacek Bieda. Cereomonia rozpoczęła się od wzruszającego momentu,  wspomniano postać Stefana Pawlukiewicza i Andrzeja Janeckiego, po czym przedstawiciele klubu MKS Orlicz Suchedniów udali się na jego grób Stefana Pawlukiewicza, by zapalić znicze. 

Ceremonię otwarcie swoją obecnością uświetnili m.in. posłanka Maria Zuba, Mariusz Gosek, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego XXV OOM, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Kazimierz Mądzik, Świętokrzyski Kurator Oświaty, Agnieszka Buras, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Tadeusz Bałchanowski, członek Zarządu Powiatu Skarżyskiego, Cezary Błach, burmistrz Miasta i Gminy Suchedniów, Dariusz Miernik, zastępca burmistrza, Krzysztof Adamiec, przewodniczący Rady Miejskiej, Grzegorz Budziosz, prezes Świętokrzyskiej Federacji Sportu, Grzegorz Kędzierski, wiceprezes ŚFS, dyrektor zawodów OMM 2019, Marek Krajewski, prezes Polskiego Związku Badmintona, Zbigniew Wojciechowski, prezes Świętokrzyskiego Związku Badmintona, Justyna Wierzbińska, prezes MKS Orlicz Suchedniów, Grzegorz Kurkowski, dyrektor regionalny Olimpiady Polska - Świętokrzyskie, Rafał Lorenz, dyrektor OSiR w Suchedniowie. 

W  Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Badmintonie udział bierze 15.  reprezentacji wojewódzkich (117 zawodników)/ Województwo świętokrzyskie reprezentują: Oliwia Kocz, Weronika Zięba, Aleksandra Pawlukiewicz, Andrzej Pięta, Antoni Strzelec (Orlicz Suchedniów),  Marta Tomaszewska, Mateusz Frańczak (UKS Wschodnia 12 Kielce).

Tradycją jest, że każde zawody rangi mistrzostw Polski rozpoczynają się od podniesienia flagi państwowej. Poczet flagowy dzisiejszy zawodów stanowili: Aleksandra Pawlukiewicz (Orlicz Suchedniów), Mikołaj Piórkowski (KS Badminton Kobierzyce) i Weronika Górniak (UKS Millenium Warszawa). 

Jak przystało na Olimpiadę nie mogło zabraknąć flagi olimpijskiej, którą uroczyście wnieśli: Bożena Haracz-Wojtkowska (uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku, wielokrotna  mistrzyni Polski, trener LKS Technik) Głubczyce), Jerzy Dołhan (uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku, w charakterze trenera, trener SKB Litpol Malow Suwałki), Zdzisław Włodarczyk (ikona suchedniowskiego sportu, wielokrotny medalista mistrzostw Polski w LA, nauczyciel), Justyna Salwa (zawodniczka Olimpiad Specjalnych), Rafał Mróz (zawodnik Olimpiad Specjalnych), Antoni Strzelec (zawodnik MKS Orlicz Suchedniów). 

Ważną część ceremoniału olimpijskiego są ślubowania składane przez zawodników sędziów i trenerów. W imieniu zawodników ślubowanie złożyła Oliwia Kocz, w imieniu sędziów Marek Krawczyk (sędzia główny zawodów), w imieniu trenerów Paweł Lenkiewicz. 

W części artystycznej wystąpił Zespół Taneczny "Axis" działający przy Suchedniowskim Ośrodku Kultury "Kuźnica" oraz Zespół Ludowy "Miniaturka" ze Wzdołu Rządowego, 

Samorząd Województwa Świętokrzyskiego w  osobach Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa, Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku i Agnieszka Buras, przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Sportu,  podziękowali Aleksandrze Dąbczyńskiej (trenerowi klasy II badmintona) oraz Zbigniewowi Wojciechowskiemu (prezes Świętokrzyskiego Związku Badmintona) za pełną zaangażowania pracę na rzecz krzewienia ducha sportu wśród młodzieży . 

Podziękowania otrzymał również Zdzisław Włodarczyk, który otrzymał od władz Suchedniowa okolicznościowy grawerton, a od prezes MKS Orlicz Suchedniów Justyny Wierzbińskiej - kwiaty. 

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Badmintonie organizowane  są przy wsparciu finansowym Ministerstwa Sportu i Turystyki, Województwa Świętokrzyskiego oraz Fundacji LOTTO. 

Oficjalnego otwarcia XXV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Badmintonie dokonał Cezary Błach, burmistrz Miasta i Gminy Suchedniów. 

Program zawodów:

Piątek. 10 maja: 9.00 – początek gier, 14.00 – uroczyste otwarcie zawodów, 15.00 – ciąg dalszy zawodów
Sobota, 11 maja 10.00 – początek gier
Niedziela, 12 maja 10.00 – finały , 14.00 – uroczyste wręczenie nagród i zamknięcie zawodów

W dniach 17-19 maja, w Skarżysku-Kamiennej, odbędzie się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Piłce Siatkowej Chłopców. 
Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Tadeusz Sikora pokieruje Muzeum Wsi Kieleckie…

Opublikowano: 03.06.2020 12:26

Komentarzy: 0

Oficjalny odbiór oświetlenia na ul. Wąskiej w…

Opublikowano: 03.06.2020 12:19

Komentarzy: 0

102 km/h w zabudowanym. Pomogła Krajowa Mapa …

Opublikowano: 03.06.2020 09:51

Komentarzy: 0

Plan sparingów Granatu, spore zmiany w kadrze…

Opublikowano: 02.06.2020 19:59

Komentarzy: 0

Motocyklista w szpitalu, czy doszło do potrąc…

Opublikowano: 02.06.2020 18:34

Komentarzy: 1

Trwa wymiana tabliczek przy eksponatach w Muz…

Opublikowano: 02.06.2020 17:03

Komentarzy: 2

Sytuacja epidemiologiczna w powiecie skarżysk…

Opublikowano: 02.06.2020 15:19

Komentarzy: 0

Wojewoda unieważnił uchwałę rady powiatu doty…

Opublikowano: 01.06.2020 19:18

Komentarzy: 21

Coraz bliżej do rozpoczęcia II etapu przebudo…

Opublikowano: 01.06.2020 15:36

Komentarzy: 6

Areszt dla rozbójników

Opublikowano: 01.06.2020 09:50

Komentarzy: 0

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +