25.04.2019 Ostatnia aktualizacja 08:02, 30.04.2019

79. rocznica egzekucji w lesie na Borze. Mieszkańcy oddali hołd pomordowanym

Autor:
marbus
Opublikowano: 10 Lut 2019
Oceń:
3 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
W niedzielę, 10 lutego w Skarżysku-Kamiennej odbyły się uroczystości 79. rocznicy rozstrzelania przez Niemców 360 osób w lesie na Borze. Jak co roku przedstawiciele władz miasta i powiatu, parlamentarzyści, delegacje zakładów pracy, związków zawodowych i kombatanckich, przedstawiciele szkół i mieszkańcy naszego miasta oddali hołd pomordowanym.
 
Główne uroczystości rozpoczęły się od Mszy Św. w intencji pomordowanych w Kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy na osiedlu Bór. Dalsze uroczystości odbywały się już przed mogiłą w lesie na Borze. Tu było miejsce na okolicznościowe przemówienia i składanie wiązanek.

W krótkim programie artystycznym wystąpili uczniowie z Gimnazjum Nr 2 im. Powstańców Warszawy oraz Szkoły Podstawowej nr 2 i 7 w Skarżysku-Kamiennej.

Przypomnijmy:

28 stycznia 1940 roku do Skarżyska przybył oddział SS i zajął na swą siedzibę Szkołę Podstawową nr 1 przy ulicy Konarskiego. Rozpoczęły się aresztowania i przesłuchania, które trwały do 10 lutego. Od świtu 12 do zmierzchu 14 lutego co 15-20 minut pod szkołę zajeżdżała ciężarówka zabierała grupę 5-10 skazanych, którzy byli wywożeni do lasu na Borze i rozstrzeliwani. Łącznie Niemcy zamordowali w tym cichym lasku około 360 osób. Pozostałych przy życiu 61 aresztowanych przewieziono do Radomia. 29 z nich zamordowano w lesie Firlej pod Radomiem, 20 zwolniono do domów,a pozostałych wywieziono do obozów koncentracyjnych lub innych więzień.

Wśród pomordowanych osób znaleźli się m.in.: harcerze, wojskowi, kolejarze, pracownicy Państwowej Fabryki Amunicji, rolnicy ze Skarżyska Kościelnego, Rodzina Wątłych, Rodzina Gontaszewskich, Bracia Jankowscy oraz ojcowie z Klasztorku oo Franciszkanów.

Komentarze

0podajswójnick2019-02-15 21:02#10
Czy ten Nasiołkowski nie poważniejszych problemów tylko wyliczanie ilości kropel Niemieckiej krwi w Polskich żyłach ? Książki pisze dość fajnie i ciekawie się je czyta ale czasem to nie bardzo nadążam za jego tokiem myślenia ? Po co komu wnikać ile krwi ma człowiek, jaka w nim krąży i ile to jest z całości ? A gdyby płynęła w nim krew żydowska to co ?
Cytuj
0Tik2019-02-15 09:38#9
Cytuję Tik:
Panie Piotrze Nasiolkowski, to III Rzesza nie nazywała się Deutsches Reich????
To co znaczy słowo Deutsches?
Faktycznie trzeba mieć trochę wiedzy i nie być ślepcem nie znającym poparcia dla Hitlera przez naród niemiecki w okresie międzywojennym! Mogę jedynie dodać, że Niemcem też był Fritz Haber. Tak ten żyd od Cyklonu B. Był Niemcem jak wielu niemieckich Żydów laureatów Nagrody Nobla. Tych niemieckich Żydów zabijali Niemcy tym Cyklonem B. Niemcy to także naród który się sam mordował w wojnie trzydziestoletniej. To naród jak każdy inny, mający w swojej społeczności zarówno anioły jak i demony. O wszystkim trzeba pamiętać!!!!!


Widzę, że Pan przeczytał i dobrze.
Cytuj
+3Głos2019-02-14 10:37#8
Cytuję Przyjazny.:
Do Głos....i jeszcze herbatę niosła i wszystko to dla praciwników MCK, którzy pracowali i Rotę puszczali...Brawo i szacunek dla takiego dyrektora :)

W czasie śpiewania Roty stoi się na baczność, a nie lata z żarciem, dla kogo by to nie było. Zresztą takie rzeczy, to po oficjalnej uroczystości. Z głodu się jeszcze nikt nie ze...ł.
Cytuj
+2Tik2019-02-14 09:07#7
Panie Piotrze Nasiolkowski, to III Rzesza nie nazywała się Deutsches Reich????
To co znaczy słowo Deutsches?
Faktycznie trzeba mieć trochę wiedzy i nie być ślepcem nie znającym poparcia dla Hitlera przez naród niemiecki w okresie międzywojennym! Mogę jedynie dodać, że Niemcem też był Fritz Haber. Tak ten żyd od Cyklonu B. Był Niemcem jak wielu niemieckich Żydów laureatów Nagrody Nobla. Tych niemieckich Żydów zabijali Niemcy tym Cyklonem B. Niemcy to także naród który się sam mordował w wojnie trzydziestoletniej. To naród jak każdy inny, mający w swojej społeczności zarówno anioły jak i demony. O wszystkim trzeba pamiętać!!!!!
Cytuj
-5Przyjazny.2019-02-13 20:43#6
Do Głos....i jeszcze herbatę niosła i wszystko to dla praciwników MCK, którzy pracowali i Rotę puszczali...Brawo i szacunek dla takiego dyrektora :)
Cytuj
+1Głos2019-02-13 13:22#5
Pani dyrektor MCKu w trakcie uroczystości, jeszcze przed odśpiewaniem Roty, biegała z bigosami między ludźmi w kierunku Pana Kroniga. To nie fake niestety. Skarżysko ma swoje bufetową.
Cytuj
+15Jeżu2019-02-11 09:54#4
kto odpowiedzialny za obecne tam dzieci nie pouczył ,że do pustego czoła salutuje się ,ale nie w tym kraju. jest to rażące i kompromitujące odpowiedzialnych za brak edukacji.
Cytuj
-1pawlowski50@wp.2019-02-11 09:35#3
Wreszcie odważnie napisaliście,że tego mordu dokonali NIEMCY.
Do tej pory pisze się o mordercach "hitlerowskich" czy wrecz o "terorystach z ,1940 roku"!?
Zmienmy te fałszywe tablice informacyjne przy drogach do mogił na Borze czy Brzasku.!
Tego dokonali tylko i wylacznie NIEMCY.
Cytuj
+15Mieszkaniec...2019-02-10 23:01#2
Jest las jest i jenot, kornik i inne szkodniki leśno-miejskie...
Cytuj
+13Konrad K.2019-02-10 16:39#1
Jenot? Panie Marszałku dlaczego? Przez 3 lata jakoś g...o go to obchodzilo, ale w tym roku wyboru...
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Ostatnio opublikowane

Eliminacje do XXIX Ogólnopolskiego Konkursu R…

Opublikowano: 25.04.2019 16:45

Komentarzy: 0

Z kolejną wizytą studyjną na budowie drogi ek…

Opublikowano: 25.04.2019 13:50

Komentarzy: 0

Po IX sesji Rady Miasta

Opublikowano: 25.04.2019 07:56

Komentarzy: 0

Dołącz do akcji, posadź drzewo!

Opublikowano: 25.04.2019 07:40