26.08.2019 Ostatnia aktualizacja 20:52, 25.08.2019

Rdza gruszy

Autor:
AS
Opublikowano: 06 Lut 2019
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Rdza gruszy to choroba, która najczęściej atakuje amatorskie uprawy. Wywołuje ją grzyb o nazwie Gymnosporangium sabinae, który do przeprowadzenia pełnego cyklu rozwojowego potrzebuje dwóch żywicieli. Pierwszym z nich są jałowce, szczególnie jałowiec sabiński. Następnie jego zarodniki przenoszone są z wiatrem na grusze. Na jego ataki najbardziej narażone są grusza pospolita i wierzbolistna. Wyeliminowanie jałowców z otoczenia gruszy w uprawie amatorskiej jest właściwie niemożliwe. Są one bowiem bardzo popularne ze względu na swoje walory dekoracyjne. W przydomowych ogrodach można spotkać wiele ich odmian. Jeśli nawet usuniemy wszystkie krzewy jałowca ze swojego ogrodu, źródłem zakażenia naszych gruszy mogą być rośliny z sąsiednich działek. Zarodniki mogą być bowiem przenoszone przez wiatr i owady nawet na odległość kilkuset metrów.
 
Jak rozpoznać rdzę gruszy?
 
Pierwsze objawy rdzy gruszy możemy dostrzec już na przełomie kwietnia i maja, kiedy poraża młode liście. O tym, że drzewa owocowe w naszym ogrodzie zostały zaatakowane przez tę chorobę, świadczą jaskrawe, żółto pomarańczowe i pomarańczowe plamy różnej wielkości, pojawiające się na liściach. Zmienione miejsca stają się porowate, w wyniku czego podsychają. Kolejny etap rozwoju rdzy gruszy możemy zaobserwować w sierpniu. Wówczas na spodniej stronie liści tworzą się charakterystyczne wypustki, o średnicy 1 mm i długości nawet 5 mm, w których gromadzone są zarodniki. Jak widać, choroba ta jest łatwa do rozpoznania, wystarczy obserwować drzewa w swoim ogrodzie, aby ją zauważyć i rozpocząć działanie. Więcej o rozpoznaniu rdzy gruszy dowiesz się na tym portalu.
 
Jak zwalczać rdzę gruszy?
 
Jak już wspomniano, walka z tą chorobą jest dość trudna, ponieważ w zasadzie nie jest możliwe wyeliminowanie z otoczenia grusz jałowców, które są źródłem infekcji. Zwalczanie rdzy powinniśmy rozpocząć jak najszybciej po rozpoczęciu wegetacji. Pierwszy oprysk grzybobójczy należy wykonać jeszcze w fazie zielonego pąka. Jeśli w ubiegłym sezonie zauważyliśmy oznaki rdzy na naszych drzewach, oznacza to, że w bieżącym roku także raczej jej nie unikniemy, dlatego należy rozpocząć opryski, zanim pojawią się pierwsze objawy choroby. Kolejny oprysk należy wykonać, kiedy pąki stają się różowe i powtarzać regularnie co około 10 dni, aż do zakończenia kwitnienia. Dobrze jest stosować na przemiennie różne środki, aby grzyb nie wytworzył odporności na nie. Dobre efekty przynoszą także profilaktyczne opryski jałowców rosnących w pobliżu naszych gruszy oraz usuwanie porażonych przez grzyba pędów. Warto jednak zaznaczyć, że usuwanie zarażonych pędów gruszy oraz dokładne grabienie zainfekowanych liści gruszy jesienią pomoże nam jedynie zmniejszyć liczbę patogenów, ale nie zlikwiduje całkowicie ich źródła. Rdza gruszy nie powoduje zamierania rośliny, a jedynie jej osłabienie. Zazwyczaj atakuje jedynie liście, a owoce pozostają zdrowe. Choroba ta sprawia jednak, że w kolejnych latach grusza coraz słabiej wiążę pąki i tym samym owocuje. Jeśli nie zastosujemy żadnych środków, aby ją zwalczyć, grusza może zupełnie przestać owocować.
 
Ekologiczne sposoby zwalczania rdzy gruszy
 
Jeśli zależy nam na wyeliminowaniu chemii z uprawy owoców w naszym ogrodzie, nie oznacza to, że będziemy zupełnie bezradni. Możemy spróbować zwalczać rdzę gruszy naturalnymi preparatami. Decydując się na takie rozwiązanie, należy rozpocząć opryski od samego początku sezonu wegetacyjnego i powtarzać je regularnie co 7-14 dni. Możemy w tym celu stosować łatwe do samodzielnego przygotowania naturalne wywary z czosnku, cebuli i skrzypu polnego. Aby przygotować oprysk ze skrzypu, należy namoczyć 200 g suszonego lub około 1 kg świeżego ziela na 24 godziny w 10 litrach wody. Po upływie doby mieszankę gotujemy przez około 30 minut. Gotowy preparat należy stosować w rozcieńczeniu 1:4. Do przygotowania oprysku z cebuli i czosnku potrzebujemy około 75 g posiekanych ząbków czosnku lub okrojonej cebuli oraz 10 litrów wody. Przygotowaną mieszankę wystarczy gotować przez około 30 minut, a następnie wystudzić, aby była gotowa do zastosowania. Środki z cebuli i czosnku stosujemy bez rozcieńczenia. Nie możemy zapomnieć o przecedzeniu wywarów przed zastosowaniem, aby pływające w nich drobny nie zatkały dysz opryskiwacza. Nawet jeśli nie uda nam się całkowicie zapobiec rdzy gruszy za pomocą naturalnych, samodzielnie przygotowanych oprysków, warto stosować je naprzemiennie ze środkami chemicznymi, ograniczając w ten sposób ich ilość. Środki na choroby gruszy znajdziesz w sklep-nasiona.pl
 

 
________________________________Artykuł sponsorowany
 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Ostatnio opublikowane

Wymusiła pierwszeństwo przejazdu. Kolizja na …

Opublikowano: 25.08.2019 22:52

Komentarzy: 0

Pierwsze ligowe zwycięstwo Orlicza Suchedniów…

Opublikowano: 25.08.2019 21:41

Komentarzy: 0

XIV Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w…

Opublikowano: 25.08.2019 16:53

Komentarzy: 0

Prezentacja tenisistów KS Global Pharma Orlic…

Opublikowano: 25.08.2019 15:44

Komentarzy: 0

Wspólnie świętowaliśmy 20-lecie powiatu skarż…

Opublikowano: 25.08.2019 12:13

Komentarzy: 0

XIX Nocny Półmaraton Wtórpol i III Dycha Wtó…

Opublikowano: 25.08.2019 10:04

Komentarzy: 0

Zwycięstwo rezerw Granatu na inaugurację B kl…

Opublikowano: 25.08.2019 00:14

Komentarzy: 0

Pierwsza porażka Granatu, pięć bramek stracon…

Opublikowano: 24.08.2019 19:20

Komentarzy: 0

Blisko 200 uczestników na Letnim Powiatowym M…

Opublikowano: 24.08.2019 18:38

Komentarzy: 1

Napad na kantor, policja szuka sprawców. Skra…

Opublikowano: 23.08.2019 18:47

Komentarzy: 3

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

Opinie w GoWork.pl

Ostatnio na forum

  • Brak postów do publikacji.