03.06.2020 Ostatnia aktualizacja 10:26, 03.06.2020

Kłopot z kolejnym kolejowym przetargiem? Tym razem z przetargiem na remont dworca PKP (Tylko u nas!)

Autor:
MB Wiz. i dok.: mat. własne inwestora
Opublikowano: 17 Sty 2019
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
PKP S.A. otworzyło oferty w przetargu na realizację zadania inwestycyjnego pod nazwą "Przebudowa dworca kolejowego Skarżysko-Kamienna". W przetargu na realizację ww. zadania inwestycyjnego złożono trzy oferty, ale najtańsza przekracza pulę środków przeznaczoną na ten cel przez inwestora o prawie 7,7 mln PLN...

Przypomnijmy - w 2016 roku spółka PKP S.A. poinformowała, że chce zmodernizować dworzec kolejowy w Skarżysku-Kamiennej. Według zapowiedzi PKP S.A. - spółka przy realizacji tego zadania inwestycyjnego deklarowała spojrzenie na infrastrukturę kolejową z punktu widzenia pasażera - chciała ułatwić korzystanie z dworca pasażerom, chciała by był on dostępny dla osób niepełnosprawnych i osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się, dworzec po przebudowie ma być również dostępny dla osób z dziećmi, z bagażami itp.

Latem ub. roku PKP S.A. dysponowało już gotowym projektem (inwestor uzyskał również pozwolenie na budowę). Opracowany projekt zakłada, że dworzec w Skarżysku-Kamiennej będzie kompleksowo zmodernizaowany i dostosowany do współczesnych potrzeb podróżnych. Obiekt ma stać się nie tylko bardziej nowoczesny i funkcjonalny, ale i (dzięki instalacji monitoringu) ma wzrosnąć w nim i w jego bezpośredniej okolicy poziom bezpieczeństwa. Podróżni będą mogli korzystać z czytelnego systemu informacji, a budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i z ograniczonymi możliwościami poruszania się (pojawi się m.in. pochylnia dla osób niepełnosprawnych, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących oraz mapy tyflograficzne). Ważnym elementem inwestycji ma być budowa publicznego parkingu na ponad 120 samochodów po przeciwnej stronie układu torowego. W ramach zadania zaplanowano również zmiany w najbliższym otoczeniu dworca (zieleń, organizacja przestrzeni).

W lipcu ub. roku przedstawiciele inwestora zapowiadali, że jeszcze w 2018 roku ogłoszony zostanie przetarg na realizację zadania i słowa dotrzymano. Przetarg na realizację zadania pod nazwą "Przebudowa dworca kolejowego Skarżysko-Kamienna" ogłoszono 16 listopada ub. roku. Zainteresowani udziałem w przetargiem mieli czas na składanie ofert do 16 stycznia br. Wczoraj ww. oferty otwarto - i pojawił się problem... 

PKP S.A. zakładało przeznaczenie na realizację ww. inwestycji kwoty 22,1 mln PLN. Wszystkie złożone oferty przekraczają jednak wsponianą kwotę,  najtańsza z ofert - złożona przez konsorcjum SKB S.A. i SKB Budownictwo sp. z o.o. -  opiewa na kwotę 29,8 mln PLN (a najdroższa oferta opiewa na 38,3 mln PLN).

Oznacza to, że PKP S.A. chcąc rozstrzygnąć ww. przetarg (w wersji najbardziej optymistycznej) musi znaleźć dodatkowe 7,7 mln PLN. Inwestor może zdecydować się również na unieważnienie przetargu (i ogłoszenie nowego). O dalszych losach ww. przetargu dowiemy sie najprawdopodobniej w ciągu kilku najbliższych tygodni. 

To nie pierwszy problem z przetargiem na realizację inwestycji w infrastrukturę kolejową w Skarżysku-Kamiennej. Od końca października pozostaje nierozstrzygnięty przetarg PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie robót budowlanych w ramach projektu pn. „Budowa zintegrowanego systemu komunikacyjnego wraz z tunelem pod torami w obrębie dworca kolejowego stacji Skarżysko-Kamienna”. Do ww. przetargu stanęły tylko dwie firmy / konsorcja, a w dodatku ich oferty znacznie przekraczały 45 mln PLN zabezpieczone na realizację zadania przez zamawiającego (tańsza z ofert opiewała na kwotę prawie ... 85 mln PLN).
 
Tak ma wyglądać skarżyski dworzec po przebudowie z zewnątrz:

Tak będzie wyglądała iluminacja dworca PKP po modernizacji:
Tak będą wyglądały wnętrza dworca PKP po modernizacji (tzw. cicha poczekalnia i kasy biletowe):
Elewacje dworca PKP po modernizacji:
Układ pomieszczeń dworca PKP po modernizacji (parter) - kliknij w obrazek, by powiększyć
Układ pomieszczeń (i funkcje) dworca PKP po modernizacji (parter) - kliknij w obrazek, by powiększyć
Układ pomieszczeń dworca PKP po modernizacji (pierwsze piętro) - kliknij w obrazek, by powiększyć
Układ pomieszczeń dworca PKP po modernizacji (drugie piętro) - kliknij w obrazek, by powiększyć
Układ pomieszczeń dworca PKP po modernizacji (poddasze) - kliknij w obrazek, by powiększyć
Zakres całego zadania inwestycyjnego przebudowa  dworca PKP i budowa parkingu - kliknij w obrazek, by powiększyć

Poznaliśmy również wstępny podział zadania na etapy realizacji:

ETAP I:

 - dworzec - to wydzielenie placu budowy, budowa tymczasowego dworca, komunikacja do peronów zapewniona będzie przez kładkę istniejącą, znajdującą się od strony południowo-wschodniej, etap ten przewiduje również wykonanie zagospodarowania terenu, projektu nasadzeń, oświetlenia,

- parking - to wydzielenie placu budowy, rozbiórka obiektów magazynowo-usługowych w części południowo-wschodniej terenu oraz 4 nieużywanych torów bocznicowych wraz z rozjazdami oraz budowa parkingu wraz z oświetleniem, nasadzeniami zieleni i infrastrukturą, w tym zjazdami.

ETAP II:

- dworzec - to prace budowlane związane z przebudową budynku Dworca w Skarżysku-Kamiennej.

ETAP III:

- dworzec - to prace związane z rozbiórką dworca tymczasowego, rozbiórką ogrodzenia z etapu I i II oraz wykonanie prac budowlanych uzupełniających w miejscach rozbiórek i wykonanie uzupełniających prac w zagospodarowaniu terenu,

- parking - rozbiórka ogrodzenia placu budowy.
Komentarze

+1Adaś C.2019-04-05 16:59#11
No do ku... nędzy, przecież były PRE-UMOWY podpisane, to o co chodzi... Kroniu do roboty (czy też pre-roboty), zdjęcia były, autografy, wywiady, uśmiechy, sam marszłek na kasztance z wojewódzkiego przyjechał, żeby sobie słit focie strzelić... i du..a, pre-du..a
Cytuj
+3Ijon_Tichy2019-01-22 10:25#10
Cóż, może przyjdzie poczekać na odwrócenie karty koniunktury kiedy to firmy będą bardziej skłonne do oferowania niższych cen. Tylko żeby do tego czasu projekt z różnych powodów nie trafił na lamusa.
Cytuj
-2mialmial2019-01-21 07:46#9
Cytuję Edek677:
Mam takie dziwne wrażenie że gdyby wygrał inny kandydat w pewnych wyborach to nie byłoby takich nowych problemów z realizacją kolejnych inwestycji...


Taaa, Jakby Bodo został to wykonawcy by się zabijali poniżej ceny aby mu tylko dobrze zrobić. A kroniga nie lubią i dają cenę razy dwa!
Tak wytułmaczyć sobie porażki to tylko w pisie potrafią !
Cytuj
+8HAQ2019-01-18 13:13#8
Cytuję Lunatyk:
Jedna sprawa mnie zastanawia:
- remont dworca wraz z budową nowego parkingu - 29mln
- budowa tunelu pieszego - 80mln!!!
Na pierwszy rzut oka większą inwestycją jest remont dworca i budowa parkingu a nie 100m tunelu.
Może ktoś mi to wyjaśnić?


Remont dworca nie wymaga zaangażowania specjalistycznego sprzętu - wystarczy żuraw wieżowy, wywrotki na gruz, pompa do betonu tak z grubsza. Przy tunelu to już inna bajka. Sam zakres robót to nie tylko tunel, ale także roboty torowe (przebudowa kilku torów), rozbiórka starego wiaduktu. Wszystkie tory pod którymi będzie przechodzi tunel będą odbudowywane. Do wykonania tunelu też więcej sprzetu specjalistycznego....
Cytuj
+6omg2019-01-18 09:13#7
Cytuję Lunatyk:
Jedna sprawa mnie zastanawia:
- remont dworca wraz z budową nowego parkingu - 29mln
- budowa tunelu pieszego - 80mln!!!
Na pierwszy rzut oka większą inwestycją jest remont dworca i budowa parkingu a nie 100m tunelu.
Może ktoś mi to wyjaśnić?


Jakby to delikatnie napisać... Remont budynku to zadanie stosunkowo proste, przysłowiowy "Pan Henio z ekipą" sobie poradzą, kwestia czasu.
Żeby zbudować tunel potrzeba sprzętu, specjalistów i technologii. Weź pod uwagę, że trzeba to zrobić bez wstrzymywania ruchu pociągów.
To tak w największy skrócie.
Cytuj
+1yyyy2019-01-17 21:37#6
Ojej, i znowu się nie udało? Niech sobie przekalkulują,że teraz Ukraińcowi od łopaty trzeba zapłacić 30 zł /h z ubezpieczeniem , dlatego takie kwoty wychodzą.
Cytuj
-1Edek6772019-01-17 20:27#5
Mam takie dziwne wrażenie że gdyby wygrał inny kandydat w pewnych wyborach to nie byłoby takich nowych problemów z realizacją kolejnych inwestycji...
Cytuj
-6Orszak3kroli2019-01-17 16:02#4
.To wina Kroniga I Tuska ewidentnie
Obiecał przed wyborami tunel i dworzec i widać że kłamał. Przywalmy mu za to anonimowo w internecie. A może Andrzej Betkowski załatwi brakującą kasę? Jest teraz najbliżej koryta no nie? To co nie koniec cha naszego miasta? Nie może wykonać telefonu do Kaczyńskiego żeby ten dołożył nam 50 milionów? Przeciez się dodrukuje papieru tone czym problem?
Cytuj
0Lunatyk2019-01-17 14:33#3
Jedna sprawa mnie zastanawia:
- remont dworca wraz z budową nowego parkingu - 29mln
- budowa tunelu pieszego - 80mln!!!
Na pierwszy rzut oka większą inwestycją jest remont dworca i budowa parkingu a nie 100m tunelu.
Może ktoś mi to wyjaśnić?
Cytuj
+9dirt2019-01-17 13:42#2
Pięknie ten dworzec będzie wyglądał. Ale chyba zapomnieli wrysować szyldy reklamowe tj. Kebab, ciucholand, chwilówki. Dopiero dzięki temu budynek dworca nabierze wyrazu. Żądamy więcej kiczu i tandety!!!
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Tadeusz Sikora pokieruje Muzeum Wsi Kieleckie…

Opublikowano: 03.06.2020 12:26

Komentarzy: 0

Oficjalny odbiór oświetlenia na ul. Wąskiej w…

Opublikowano: 03.06.2020 12:19

Komentarzy: 0

102 km/h w zabudowanym. Pomogła Krajowa Mapa …

Opublikowano: 03.06.2020 09:51

Komentarzy: 0

Plan sparingów Granatu, spore zmiany w kadrze…

Opublikowano: 02.06.2020 19:59

Komentarzy: 0

Motocyklista w szpitalu, czy doszło do potrąc…

Opublikowano: 02.06.2020 18:34

Komentarzy: 1

Trwa wymiana tabliczek przy eksponatach w Muz…

Opublikowano: 02.06.2020 17:03

Komentarzy: 2

Sytuacja epidemiologiczna w powiecie skarżysk…

Opublikowano: 02.06.2020 15:19

Komentarzy: 0

Wojewoda unieważnił uchwałę rady powiatu doty…

Opublikowano: 01.06.2020 19:18

Komentarzy: 21

Coraz bliżej do rozpoczęcia II etapu przebudo…

Opublikowano: 01.06.2020 15:36

Komentarzy: 6

Areszt dla rozbójników

Opublikowano: 01.06.2020 09:50

Komentarzy: 0

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +