25.04.2019 Ostatnia aktualizacja 08:02, 30.04.2019

Po "debatach" kandydatów na prezydenta. Kto je wygrał?

Autor:
MB
Opublikowano: 30 Paź 2018
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
W niedzielę druga tura wyborów Prezydenta Miasta Skarżyska-Kamiennej. Na ostatniej prostej przed wyborami dwie z redakcji lokalnych mediów (TV Świętokrzyska i Echo Dnia) zorganizowały spotkania pretendentów do wspomnianego wcześniej urzędu (na wyrost raczej - nazwane przez organizatorów "debatami"). "Ognia" w nich raczej nie było, ale kilka ciekawych pytań ostatecznie padło (ciekawe były również i niektóre odpowiedzi)...

Po wcześniejszych buńczucznych i prowokacyjnych wypowiedziach niektórych kandydatów, mogliśmy się spodziewać, że spotkanie "twarzą w twarz" dwóch kandydatów na prezydenta będzie okazją do prezentacji talentów oratorskich, okazją do punktowania przez kandydatów słabych punktów programu konkurenta, z dużą dozą prawdopodobieństwa można było również założyć, że takie spotkanie będzie festiwalem uszczypliwości i złośliwości. Jeśli ktoś na to liczył, mógł... się zawieść.

Było spokojnie, momentami wręcz nudno - i nie jest to bynajmniej wina kandydatów, a organizatorów. Niezbyt szczęśliwa była formuła debat - organizowanych w studiach tv, bez udziału publiczności (chociaż oczywiście można to wytłumaczyć względami organizacyjnymi). Największym problemem był jednak zaplanowany czas trwania debat (20-30 minut) - trudno się spodziewać przedstawienia przez dwóch kandydatów szczegółów swoich wizji rządzenia miastem w takim czasie.

Obie debaty miały bardzo podobne scenariusze. Ich punktom takim jak: "autoprezentacja kandydata", czy "ostatnie słowo do wyborców" (w których kandydaci recytowali mniej lub bardziej zgrabne formułki) się nie przyjrzymy, szkoda bowiem na to - i miejsca, i czasu. Najciekawsze były pytania (i odpowiedzi na nie) zadawane sobie przez kandydatów i przez widzów /czytelników.

Debata TVŚ

W debacie TVŚ kandydaci mogli zadać swojemu konkurentowi dwa pytania. 

Pierwsze pytanie od Mariusza Bodo dotyczyło wydarzeń sprzed czterech lat. - W 2014 roku podczas kampanii zorganizował Pan konferencję z udziałem przedstawicieli chińskiej firmy, która w Skarżysku miała zainwestować 5 mln EUR i zatrudnić 50 osób.  Co Pan zrobił jako prezydent, żeby ta inwestycja doszła do skutku i dlaczego nie doszło do realizacji tej inwestycji - pytał Bodo.  - Odpowiedź jest prosta - inwestor zdecydował się na inną lokalizację (...) Wielu inwestorów było takich, którzy deklarowali inwestycję, ale inwestycja nie doszła do skutku (...) ale są inne (...) - powiedział Konrad Kronig.

Pierwsze pytanie prezydenta do Mariusza Bodo dotyczyło Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w... Starachowicach. - PiS w Starachowicach próbował doprowadzić do likwidacji tej placówki. Pan jest członkiem PiS (a wielu skarżyszczan się tam leczyło), jakie jest Pana zdanie - czy PiS dobrze zrobiło, że podjął te działania? - pytał prezydent.  - Co do działań PiS w Starachowicach z oczywistych względów ciężko mi się odnieść. (...) PAKS był natomiast w starostwie (w Skarżysku-Kamiennej - przyp. red.), bo chciał swoją działalność przenieść do "półsanatorium" w Skarżysku-Kamiennej (i myślę - byłoby to najlepsze rozwiązanie). PAKS czekał do ostatniej chwili z decyzją, ostatecznie (z możliwości) nie skorzystał...  - powiedział Mariusz Bodo. 

Bodo pytał prezydenta o wydłużenie okresu wykupu obligacji: - Proszę o podanie kwoty jaką już gmina zapłaciła za wydłużenie okresu wykupu obligacji i ile to będzie gminę kosztowało w sumie. - To trudne pytanie. Nie jestem w stanie na nie odpowiedzieć. Wpływ na to ma WIBOR, którego wartość zmienia się w czasie (...) Skąd ja mam wiedzieć jak będzie się zmieniał?  - odpowiedział prezydent. - Pani skarbnik swego czasu informowała przecież, że będzie to ok. 10 mln PLN... - ripostował Mariusz Bodo.

Ostatnie pytanie w tej debacie prezydent do kontrkandydata postanowił przeznaczyć na pytanie o Rycerzy Kolumba. - Nie ukrywał Pan tego, że jest Pan członkiem takiej organizacji -  Rycerzy Kolumba. Nie wiem, czy to jest sekta, czy kasta jakaś (...) Ponoć Wy sobie tam składacie przysięgę, że jeden drugiemu nie może zrobić krzywdy. W poprzedniej kadencji wiele osób - dyrektorów było Rycerzami Kolumba. (...) Co się stanie jeśli taka osoba popełni przewinienie i trzeba będzie ją np. zwolnić z pracy? - pytał prezydent. - (W swojej działalności - przyp red.) opieram się na polskim prawie. Przysiąg o których pan wspomniał nie składałem. Tak - zapisałem się do Rycerzy Kolumba, natomiast od trzech lat nie funkcjonuję w organizacji. Samą organizację uważam natomiast za pożyteczną - jest to organizacja, która prowadzi aktywną działalność charytatywną (...) - odpowiedział Mariusz Bodo.

W dalszej części kandydaci  odpowiadali na pytania od czytelników m.in. TV Świętokrzyskiej.

Pytania do Mariusza Bodo (i odpowiedzi): Jeśli wygra Pan wybory, to kogo powoła Pan za stanowiska zastępców prezydenta? - Jeśli zostanę prezydentem moim zastępcą (jedynym) będzie osoba kompetentna i odpowiednia na to stanowisko. Mogę zdradzić, że nie będzie to osoba związana dotychczas z Urzędem Miasta. Kto konkretnie? - dzisiaj bym nie chciał tego deklarować (obecny prezydent próbował dopytać o to, czy będzie to osoba związana z PiS, Mariusz Bodo odpowiedział "Niekoniecznie").  Za co pan Bodo chce wybudować obiecywany przez niego aquapark i jak to jest z oszczędnościami rzędu 1 mln PLN oszczędności na jednym etacie zastępy prezydenta? - Roczny koszt (z nagrodami, kosztami pracodawcy) etatu zastępcy to ok. 180 tys. PLN - przy 5 latach kadencji daje to 900 tys... Co do aquaparku - wszyscy zdają sobie sprawę z konieczności modernizacji basenu - są na to pieniądze w programach rządowych, widzę też możliwości wprowadzenia oszczędności (np. wspomniany tu etat zastępcy, czy ograniczenie rozdętych wydatków na promocję) (...).

Pytania do Konrada Kroniga (i odpowiedzi): Na jednym ze spotkań z mieszkańcami ul. Staffa, obiecał Pan, że na osiedlu Zachodnie powstanie miejsce do relaksu - z ławeczkami i wiatą. Minęło cztery lata i nic. Czy takie miejsce powstanie w kolejnej kadencji? - Wszyscy wiedzą, że tam będzie realizowana duża inwestycja - skatepark i tor do pump tracka, ścianki wspinaczkowe, będą też i ławeczki i wata... Kto dopuścił do użytkowania chodnik ze ścieżką rowerową przy ul. Metalowców (rowerzyści jadący ścieżką powinni wjeżdżać w ludzi stojących na przystankach)? - Jest to droga powiatowa, jedyne co mogę zrobić, to odesłać do Zarządu Dróg Powiatowych.

Debata Echa Dnia

W debacie Echa Dnia kandydaci mogli zadać swojemu konkurentowi trzy pytania. 

W tej rundzie pierwszy pytanie obecnemu prezydentowi zadał Mariusz Bodo. - W okresie kampanii w 2014 roku mówił Pan, że będzie Pan prezydentem "pielgrzymem" (słowa Pan dotrzymał), ale jednocześnie zapewniał Pan, że będzie Pan jeździł za swoje. Czy w takim razie zamierza Pan oddać 100 tys. złotych - bo tyle kosztowały nas podatników Pana delegacje? Jakie wymierne korzyści przyniosły dla miasta Pana wyjazdy np. do Las Vegas, Czarnej Dolnej, czy do Rabki?  - pytał Bodo. - Rzeczywiście obiecałem, że będę prezydentem "pielgrzymem", natomiast nie przypominam sobie, że mówiłem, że będę jeździł ze środków prywatnych (...) wszyscy prezydenci jeżdżą w delegacje (...) W skali czterech lat kwota 25 tys. PLN rocznie na 50-tysięczne miasto, to nie jest duża kwota... (...) Jeśli chodzi o efekty, to niby jest te 100 tys. złotych na delegacje, ale trzeba też patrzeć na efekty delegacji w postaci środków ściągniętych do Skarżyska (...) - odpowiedział obecny prezydent.

Pierwsze z przysługujących pytań do Mariusza Bodo, Konrad Kronig wykorzystał na pytanie o Energetykę Cieplną. - Pamięta Pan jak będąc radnym, za rządów prezydenta Wojcieszka, głosował Pan za odpłatnym umorzeniem udziałów w Energetyce Cielnej (de facto "sprzedaży" udziałów). Czy uważa Pan, że postąpił wówczas źle? Czy teraz postąpiłby Pan tak samo? - pytał prezydent. -  Sprzedaż nastąpiła znacznie wcześniej - gdy prezydentem był Lubosław Langer.  W 2012 roku gmina miała 37 % udziałów w EC i nastąpiła sprzedaż 24% udziałów. Wówczas sytuacja była taka, że zadłużenie gminy było na bardzo wysokim poziomie zagrażającym utrata płynności finansowej - w tej sytuacji sprzedaż była uzasadniona (...)- odpowiedział Bodo.

W drugim pytaniu do prezydenta Mariusz Bodo pytał o sfinansowanie przez prezydenta sobie (i Skarbnikowi Miasta) z kasy miejskiej kursu do rad nadzorczych. - Czym kierował się Pan finansując z kasy miasta sobie i Pani skarbnik kurs do rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa, skoro - z racji pełnionej funkcji - nie możecie w imieniu miasta piastować funkcji członka rady nadzorczej...? - pytał Mariusz Bodo. - Pozwoliłem sobie na jedno tego typu szkolenie (...) Chciałem podnieść swoje kwalifikacje (...)  Przez cztery lata nie dostałem żadnej nagrody, ani finansowej, ani innej gratyfikacji, potraktujmy to więc jako formę nagrody za dobrą pracę... - powiedział prezydent.

W drugiej rundzie pytań prezydent pytał swojego rywala o dostępność środków będących w gestii rządu i urzędu marszałkowskiego w kontekście możliwych scenariuszy wyborczych. - Po mieście chodzą przedstawiciele PiS i mówią do mieszkańców, że jeśli wybory wygra Kronig, to będzie zakręcony kurek z pieniędzmi. Jak Pan to skomentuje? - pytał Kronig. - Jeśli chodzi o moją osobę i o pomoc w pozyskiwaniu środków - bez względu na wynik wyborczy - deklaruję taką pomoc. Ale przecież sam wielokrotnie Pan powtarzał - gdy marszałek był po Pana stronie - że dzięki temu może Pan pozyskiwać większe środki dla miasta... - powiedział Mariusz Bodo.

Trzecie pytanie Mariusza Bodo dotyczyło 1000 miejsc pracy obiecanych przez prezydenta w poprzedniej kampanii. - Niech Pan poda ile osób - poza zatrudnionymi przez Pana kolegami i koleżankami w UM i jednostkach podległych - otrzymało w tej kadencji pracę. Proszę o podanie nazw firm i liczbę miejsc pracy utworzonych w danej firmie  -  pytał Bodo. -  Bezrobocie w Skarżysku spadło z 25 do 15%. Jeśli chodzi o konkrety, to ja nazwy firm prezentowałem na facebooku, natomiast inwestorzy powiedzieli mi "Konrad nie mieszaj nas w kampanię wyborczą"  (...) - odpowiedział Kronig.

Ostatnie pytanie w rundzie pytań "od kandydata do kandydata" należało do obecnego prezydenta. - Pani Mariuszu, wiadomo, że każdy prezydent ma prawo dobierać sobie swoich współpracowników i zarządzać kadrami. Pojawiają się informacje o (planowanej? - przyp. red.) czystce w UM i jednostkach podległych, po tym jak wygra Pan wybory (...) Czy zamierza Pan zwolnić moich dotychczasowych współpracowników i zatrudnić na ich miejsce członków PiS?  - pytał prezydent. - Osoby wykształcone - fachowców w swojej dziedzinie mogę zapewnić - pracy nie stracą. Powiem jednak, że osoby, które są zatrudnione (w UM i jednostkach - przyp red.) tylko po to, by mieć "stołek" mają czego się obawiać...  Mogę zapewnić również, że osoby ewentualnie zatrudniane przeze mnie będą osobami wykształconymi i wykwalifikowanymi - będą to po prostu fachowcy - powiedział Bodo.

W dalszej części kandydaci  odpowiadali na pytania od czytelników m.in. Echa Dnia.

Pytania do Konrada Kroniga (i odpowiedzi):  Jaki jest Pana pomysł na nadanie imienia rondu u zbiegu ulic: Krakowskiej i Jana Pawła II? - Popieram propozycję dot. nadania temu rondu im. Tadeusza Mazowieckiego (...). Mieszkańcy nie widzą wymiernych skutków Pana delegacji, gdzie są te miejsca pacy które Pan obiecał (...) ? - Odpowiadałem już na pytanie wcześniej. Zapraszam Pana w okolice inkubatora - proszę zobaczyć jakie tam firmy funkcjonują.  Proszę o odniesienie się do informacji zawartych w wywiadzie pana Bodo, że w grudniu zabraknie 3 mln PLN na wypłaty dla nauczycieli. -  (...) Nie przypominam sobie takiej wypowiedzi Pana Bodo (Mariusz Bodo również zaprzeczył, by takiej wypowiedzi udzielił - przyp. red.).

Pytania do Mariusza Bodo (i odpowiedzi): Czy jest jakieś zagrożenie dla realizacji projektu skateparku (planowanego do realizacji w ramach rewitalizacji) - jeśli zostanie Pan prezydentem? - Należy realizować już podjęte zobowiązania. Jeśli  inwestycja została rozpoczęta - będę ją kontynuował (...).  Proszę powiedzieć coś więcej o planowanym przez Pana zwiększeniu autonomii szkół. - To przede wszystkim dokonanie rozdziału szkół od przedszkoli (likwidacja zespołów) i zwiększenie swobody dyrektorów placówek w doborze kadr (...). Czy może Pan wskazać proponowane docelowe lokalizacje parkingów wielopoziomowych w Skarżysku? - Teren między Panoramą i CH Hermes, okolice Urzędu Miasta i okolice Manhattanu.

Jak widać w obu debatach były i "smaczki". W opinii wielu - nie można wskazać konretnego zwycięzcy debaty / debat. Czy tak rzeczywiście jest? - podzielcie się Państwo z nami Państwo swoją opinią w tym temacie (w komentarzach).
Komentarze

+3tsk2018-11-02 15:13#13
Obserwując ze swojego najbliższego środowiska (podwórka) kto agituje do wyboru KK, to mimo że jestem wielkim przeciwnikiem PISu (i jego powiązaniom z Kościołem), zmuszony jestem wybrać mniejsze zło i zdecydowanie zagłosuję na Pana Bodo. W 1wszej turze z rozsądku swój głos oddałem na Pana Ciepińskiego i czytając bezzasadne i niskiego lotu ataki na Pana Ciepińskiego, nie mam żadnych wątpliwości że był to jedyny słuszny głos.
TAK dla pana Mariusza Bodo!
Cytuj
+2kacper f2018-10-31 19:08#12
Pan Mariusz to szansa dla naszego miasta, że coś się wreszcie zmieni na lepsze.
Pan Prezydent Kronig zwyczajnie się nie sprawdził. A debata w "ED" pokazała wyraźnie, że "król jest nagi".
Cytuj
+10Michal ...2018-10-31 13:57#11
Bodo to nie jest moja bajka. Ale jak to ktoś mądry powiedział w I turze głosuje się sercem a w 2 rozumem. To mimo wszystko uważam, iż odsunięcie Kroniga od władzy jest absolutnym priorytetem. Kroning deklamuje swoje wyuczone regułki jednakże ich treść nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Na konkretne pytania swojego adwersarza nie potrafił udzielić jasnych odpowiedzi. Oczywiście strzałem w kolano dla KK był m.in fakt, iż sfinansował sobie kurs na członków rad nadzorczych. Jakie były podstawy by grosz publiczny wydawany był na podniesienie kwalifikacji Prezydenta, które w czasie pełnienia funkcji , nie mogą być przez niego wykorzystane z korzyścią dla gminy.Inna kwestia jest, iż Pan KK jak sam się chwali pokończył tyle szkół i polskich i amerykańskich, że po co mu jeszcze dodatkowe kwalifikacje. Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy Pan Kronig zarabiając cirka 10 000 PLN, sfinansował sobie kurs za pieniądze mieszkańców. Chłodna analiza wskazuje, iż była to Prezydentura marnej jakości i nie przyczyniła się do rozwoju miasta. Inną kwestia jest arogancja, buta, małostkowość Prezydenta. To osoba , która nie jest wstanie łączyć. Można spojrzeć na sąsiadów z za miedzy (Starachowice), czy dalej (Ostrowiec) tam włodarze obecnie pełniący funkcję wygrali w cuglach w 1 turze. I jeszcze jedno Pan KK dobrze wie, iż nie jego zasługa jest spadek bezrobocia w mieści ponieważ wskaźnik ten jest skorelowany ze wzrostem gospodarczym i dobra koniunktura w kraju czy też szerzej w Europie. Pan KK mówi o tym, iź u nas odnotowano najbardziej dynamiczny spadek bezrobocia ale zapomina powiedzieć, iż powiat skarżyski w całym województwie ma najwyższą stopę bezrobocia. Nie chce mi się już pisać o Bernatce, kabriolecie, zdjęciach w baseniku, propagandzie klakierów Prezydenta itp. Wszystko powyżej jest dla mnie osobiści bardzo przykre bo mieszkam w Skarżysku i niestety widzę coraz gorsze perspektywy rozwojowe dla naszej małej ojczyzny.
Cytuj
+11KKK2018-10-31 06:23#10
Chodzilo tylko o jedno. Naklamać ile się da aby zostać przy korycie. Widać panikę w oczach. Wmówić że porażka to sukces. Obiecać cuda a w poniedziałek zapomnieć jak 4 lata temu. Potem 5 lat, biby, lenistwa, wycieczek na cały świat, pieniędzy pełne kieszenie.
Cytuj
-5PaniJola2018-10-30 21:39#9
Cytuję Erazmus:
Ludzi interesuje czy prezydent miasta będzie miał rozwiązanie na ich największe bolączki czyli np. brak pracy, słaba komunikacja zbiorowa, brak porządku w miescie czy poczucie że ktoś dobrze rządzi a co robi Kronig w debacie... Pyta o klinikę że Starachowic, o jakieś sekty albo czy PiS to czy tamto jakby miał jakąś obsesje. Kogo interesuje pis, sekty albo klinika ze Starachowic?

Jakbyś jeździł do Starachowic się leczyć, to byś wiedział ilu mieszkańców Skarżyska ta klinika interesuje i to bardzo. Ale przez gierki Lipca i inne interesy ludzi z PiS nic z tego nie wyszło.Miasto się starzeje, polityka senioralna jest ważna, a opieka zdrowotna w takim wypadku bardzo istotna.... niestety w Skarżysku na leczenie nie ma co liczyć.
Cytuj
+25Biedni2018-10-30 21:38#8
Panie Bodo dziękujemy za fantastyczny spokój i mądrość. Wiemy że Pan Konrad ma duże zdolności oralno auroreklamowe. Unikał jak mistrz odpowiedzi za brak totalny spełnienia obietnic wyborczych. Mówi o budowie basenu i stadionu choć nawet stadionu nie wybudował jak obiecał. To pic wyborczy basenu nie zbuduje i stadionu. Oddluzenie miasta polegające na odlozeniu długów gdzie miasto i tak 10 milionów doplaci. O 1000 miejsc pracy których stworzył górą kilka i zaprasza na zwiedzanie skarzyskiego centrum technologii gdzie jest kilka malutkich firm - to za mało. Fatamorgany i inwestycji PKP za 100 mln złotych gdzie sam za swojej kadencji zbudował parę marnych chodników. Wiemy że popiera go grupa trzymająca władze i ciepłe posadki - spanikowana totalnie. Wierzymy Panu Panie Bodo. Wolimy statecznego mądrego i odpowiedzialnego ojca niż gwiazdora popieranego przez stary układ. Popieramy Pana nawet jak znowu stary układ sprytnie nas oszuka i wygra. Jest Pan uczciwy i szczery!
Cytuj
+27ooo2018-10-30 21:25#7
Konrad Kronig Cytat:
Rzeczywiście obiecałem, że będę prezydentem "pielgrzymem", natomiast nie przypominam sobie, że mówiłem, że będę jeździł ze środków prywatnych (...)
Pamięć prezydenta jest wyjątkowo krótka. Przypomnę prezydentowi jego słowa zapewnienia, że nie będzie jeździł za pieniądze podatników Odsłuchaj nagrania
To co ze zwrotem tych 100 tysięcy złotych? Pana obietnice są coś warte?
Cytuj
+23maurycy2018-10-30 20:39#6
Przez całą kampanię Kronig, wygłaszał, jak to on zmniejsza dług zrobiony przez poprzednika, a tu podczas debaty wylewa się cała prawda....dług powiększył się o 10 milionów zł, jak nie wiecej! Wysprzedane mienie Skarżyska, brak jakichkolwiek inwestycji, kłamstwa, kłamstwa i opowiadanie bajek, to jest specjalność prezydenta mijającej (oby ostatniej!) kadencji. Uważam, że nie pomoże już zawiazana koalicja z MOD i resztą. Lepiej, niech już rządzi Bodo, to może jakieś pieniądze spłyną do Skarżyska i coś zacznie się dziać w naszym biednym mieście!
Cytuj
+34dębata2018-10-30 19:16#5
Kronig miał wybuchnąć jak wielka bomba, a okazał się malutkim kapiszonikiem. Buta zza ekranu komputera i telefonie gdzieś uleciała, gdy trzeba było wyjść i powiedzieć coś komuś prosto w twarz. Urzędujący miało gromną przewagę na starcie przez dobycie z mediami. Nie dał rady. Wyszło na to, że jak nie dostanie wcześniej pytań to po prostu błądzi jak dziecko we mgle. Zero reakcji na zarzuty o nepotyzm. Infantyle pytanie o Rycerzy Kolumba. Wymijające odpowiedzi na pytanie o ściągniętych inwestorów. Nie wie ile nas będzie kosztowało przesunięcie spłaty obligacji. Wystawienie się na strzał z Jarubasem. Idiotyczna odpowiedź o kursach zafundowanych sobie z kasy miasta w nagrodę to samozaoranie level hard. Co z jełop go przygotowywał do debat? Tylko przez brak kompletnego zaorania Kroniga wynik ogólny to remis. Remis z mocnym wskazaniem po debacie na Bodo.
Cytuj
-8Waldemar672018-10-30 19:02#4
Za bardzo kolego Erazmus się nie zapędzaj z komentarzem: Co kogo obchodzi klinika ze Starachowic?, bo leczy się tam na serce bardzo dużo osób ze Skarżyska. Prosiłbym też o odrobinę szacunku do imion i nazwisk. Jeżeli kandydat Ci się nie podoba to chociaż wpisz poprawnie nazwisko. Okaż choć trochę kultury.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Ostatnio opublikowane

Granat w półfinale Okręgowego Pucharu Polski

Opublikowano: 24.04.2019 19:46

Komentarzy: 0

Wspólnie, ponad podziałami, walczą o inwestyc…

Opublikowano: 24.04.2019 17:12

Komentarzy: 3

Moje refleksje dotyczące strajku

Opublikowano: 24.04.2019 09:10

Komentarzy: 19

Przebudowa powiatowych i gminnych dróg z dofi…

Opublikowano: 23.04.2019 10:36

Komentarzy: 3

Okradli swego krajana

Opublikowano: 23.04.2019 09:43

Komentarzy: 1

Groby Pańskie w kościołach w powiecie skarżys…

Opublikowano: 20.04.2019 20:15

Komentarzy: 0

Drugie wiosenne zwycięstwo piłkarek Cichej Sł…

Opublikowano: 20.04.2019 17:36

Komentarzy: 0

Świąteczne zwycięstwo Granatu w Radoszycach

Opublikowano: 20.04.2019 16:52

Komentarzy: 0

Moto Jajko 2019 - Świąteczne spotkanie motocy…

Opublikowano: 20.04.2019 13:28

Komentarzy: 12

Wielka Sobota - święcenie pokarmów i czas ocz…

Opublikowano: 20.04.2019 12:43

Komentarzy: 0

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

Opinie w GoWork.pl

Ostatnio na forum