17.01.2019 Ostatnia aktualizacja 12:59, 17.01.2019

W Skarżysku powstanie dom samotnej matki?

Autor:
MB, Foto: Mariusz Busiek
Opublikowano: 09 Sty 2018
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Wiele wskazuje na to, że jeszcze w tym roku w Skarżysku powstanie dom dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży (dom samotnej matki). Byłby to drugi tego typu ośrodek na terenie województwa świętokrzyskiego.  

Jakiś czas temu powiat skarżyski otrzymał informacje od wojewody świętokrzyskiego o możliwości pozyskania środków rządowych na utworzenie w Skarżysku domu samotnej matki - ośrodka oferującego nieodpłatną pomoc dla samotnych matek z dziećmi oraz kobiet w ciąży znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Celem takich ośrodków jest kierowanie pomocy do kobiet, które nie radzą sobie finansowo, lub z problemami osobistymi.  

Dom dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży mógłby również stanowić dodatkowo część ośrodka interwencji kryzysowej z miejscami całodobowymi dla ofiar przemocy, który do tej pory funkcjonował w Zespole Placówek Opieki, Wychowania i Interwencji Kryzysowej "Przystań" przy ulicy Rejowskiej. Zgodnie z nowymi zapisami ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej - domy samotnych matek nie mogą już funkcjonować przy tego typu placówkach.   
 
Jeszcze w tym miesiącu powiat ogłosi przetarg na wykonanie szczegółowej dokumentacji (środki na ten cel w kwocie 25 tys. PLN uwzględniono w budżecie powiatu). Wiadomo już, że według planów wspomniana placówka swoją (docelowo niemal 800-metrową) siedzibę znalazłaby w części jednego z budynków Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych. Wspomniany budynek jest po termomodernizacji, z wymienioną instalacją centralnego ogrzewania - do wykonania pozostałoby adaptacja wszystkich pomieszczeń na cele domu samotnej matki.

- Zapotrzebowanie na utworzenie takiego domu jest duże, bo województwie świętokrzyskim działa tylko jedna tego typu placówka (w Kielcach). W chwili obecnej jest tam pełne obłożenie i nie przyjmowane są osoby spoza Kielc. Do skarżyskiego domu samotnej matki w pierwszej kolejności przyjmowane byłby osoby z terenu naszego powiatu. Ponadto jest szansa, aby w Skarżysku powstał całodobowy ośrodek interwencji kryzysowej, który działa już przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie  - informuje Artur Berus, Wicestarosta Skarżyski.   
  

Komentarze

-17Maurycy2018-01-10 19:19#4
Przestańcie dbać o patologię zacznijcie o uczniów.
Cytuj
+19Czesław02018-01-10 15:26#3
@takisobieja
mylisz niektóre pojęcia, a poza tym jedna samotna matka nie jest "równa" drugiej samotnej matce.
Niezaradna życiowo (czasem niepełnosprawna umysłowo, ale rozwinięta) nastolatka z patologicznej rodziny, albo z rodziny, gdzie jest przemoc, albo też ze zwykłej, ubogiej bardzo wielodzietnej rodziny nie jest "taką samą" samotną matką jak ta, co żyje w konkubinacie za pieniądze partnera i/lub z zasiłków.
Miałeś napisane przecież: Cytat:
utworzenie w Skarżysku domu samotnej matki - ośrodka oferującego nieodpłatną pomoc dla samotnych matek z dziećmi oraz kobiet w ciąży znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Celem takich ośrodków jest kierowanie pomocy do kobiet, które nie radzą sobie finansowo, lub z problemami osobistymi. Dom dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży mógłby również stanowić dodatkowo część ośrodka interwencji kryzysowej z miejscami całodobowymi dla ofiar przemocy,
@Przedsiębiorca napisali, że w części budynków, czyli szkoła nadal by istniała (choć z roku na rok ubywa uczniów). Może nawet by kształciła fachowców w tych kierunkach, o których wspominasz, ale nie ma tylu chętnych do ich nauki. To, że tacy akurat fachowcy są potrzebni (tokarz, frezer - naprawdę? w Skarżysku? które firmy takich potrzebują?) nie zmieni faktu, że młodzi nie są chętni kształcić się w tych zawodach. I co zrobisz? Nic nie zrobisz... nie zmusisz.
Cytuj
+18takisobieja2018-01-10 09:28#2
Pomysł domu samotnej matki jak najbardziej popieram...jest niestety wiele kobiet, które potrzebują takiej pomocy i w naszym obowiązku jest by takim kobietom, a szczególnie dzieciom pomagać - to jest niezaprzeczalne!!!

... teraz z innej beczki. Szacuje się, że około 14% polskich dzieci jest wychowywanych przez samotne matki. Zatem jeżeli kobieta jest samotną matką wg. dokumentacji i pobiera dodatek dla samotnej matki, dodatek do mieszkania, dofinansowanie do przedszkola, posiłków w szkole, program 500+, sama pracuje ( nieważne czy legalnie czy na czarno), alimenty... Jestem jak najbardziej ZA bo bardzo ciężko samemu wychowywać dziecko lub dzieci.
Ciekawy jestem tylko ile takich rodzin to cwaniaki mający "rozwód na papierze" i wg. dokumentacji jest faktycznie samotnymi matkami...a faktycznie żyją w związku wspólnie z partnerem, który i tak pracuje na czarno lub za granicą, a taka kobieta odbiera środki finansowe innym kobietom faktycznie potrzebującym pomocy... ale to jest nasza szara strefa, z której dłuuuugo nie wybrniemy jako społeczeństwo...
Cytuj
-4Przedsiębiorca2018-01-10 07:41#1
Apeluję o rozsądek do Starosty i Rady Powiatu. Dom samotnej matki na pewno jest potrzebny, ale czy w Szkole. Obecnie większość firm w Skarżysku i okolicach boryka się z problemem braku fachowców (tokarzy, frezerów, spawaczy itd.). Kadry te kształciła ta szkoła. Chyba chcecie, żeby firmy inwestowały w tym mieście? Zadajcie sobie pytanie, kto za 10 lat będzie w tym mieście pracował. Starosta Jędrys chciał tam zrobić muzeum archeologiczne, wy dom samotnej matki. TO ABSURD i nie tędy droga.
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Nagrodzeni za wzorową służbę

Opublikowano: 17.01.2019 12:29

Komentarzy: 0

Kłopot z kolejnym kolejowym przetargiem? Tym …

Opublikowano: 17.01.2019 10:03

Komentarzy: 0

Wyślą Światełko do Nieba

Opublikowano: 17.01.2019 09:23

Komentarzy: 0

„Bezpieczny przejazd – Zatrzymaj się i żyj”

Opublikowano: 16.01.2019 18:58

Komentarzy: 0

Miasto zmodernizuje oświetlenie uliczne dzięk…

Opublikowano: 16.01.2019 14:13

Komentarzy: 4

Podzielił los koleżanki - ciąg dalszy sprawy …

Opublikowano: 16.01.2019 13:33

Komentarzy: 0

Oliwia Fornal wicemistrzynią Polski Karate Sh…

Opublikowano: 15.01.2019 19:27

Komentarzy: 0

Czwarta kolejka Amatorskiej Ligi Koszykówki

Opublikowano: 15.01.2019 17:02

Komentarzy: 0

Wesprzyj zbiórkę na ponowne uruchomienie Wypo…

Opublikowano: 15.01.2019 13:34

Komentarzy: 0

Młodzież z ZSP nr 1 po raz szósty na "bi…

Opublikowano: 14.01.2019 23:49

Komentarzy: 0

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

Opinie w GoWork.pl

Ostatnio na forum