XV Półmaraton Wtórpol 2015 za nami

. W sobotę 22 sierpnia,  w Skarżysku-Kamiennej odbył XV Półmaraton Wtórpol. Organizatorem imprezy był  Tomasz Wąsowski, a sponsorem głównym firma Wtórpol. Najlepsi okazali się  Mbithi Robert Wambua oraz Rebecca Korin Chipkorir z Kenii. Najlepsi wśród Polaków byli Katarzyna Domańska z Majkowa i Rafał Czarnecki z Bliżyna.

Punktualnie o godzinie 12.25   wystartował  XV Półmaraton  WTÓRPOL 2015, w biegu główny wzięło udział około 460 uczestników, którzy mieli do pokonania dystans 21,096 km, trasa składała się z dwóch pętli po 10,548 km każda. Limit czasowy dla zawodników wynosił 3  godziny. Start oraz meta zawodów znajdowała  się przy ul. Wioślarskiej w Skarżysku - Kamiennej obok Ośrodka Wypoczynkowego "Rejów".

Gośćmi honorowymy byli Jacek Wszoła oraz Władysław Kozakiewicz - byli olimpijczycy.

Imprezie towarzyszyły także "Mistrzostwa Polski par małżeńskich" - w tych zawodach mogli startować małżonkowie, którzy złożyli oświadczenie, że pozostają w związku małżeńskim. Tu liczy się czas łączny małżonków. Zwyciężyła para z najlepszym czasem łącznym.

Oprócz tego na  uczestników biegu biorących udział w Półmaratonie Wtórpol czekał dodatkowy konkurs, w którym główną nagrodą do wygrania był samochód osobowy oraz dwie dodatkowe nagrody - atlas do ćwiczeń  i pobyt weekendowy w Hotelu Bińkowski w Kielcach.

Trasę XV Półmaratonu najszybciej pokonał Robert Mbithi Wambua (Kenia z  czasem 1.03,27, jako drugi metę przekroczył  Haron Sirma (Kenia) – czas 1.04,32, trzeci był Kimayo Hillary Kiptom Maiyo (Kenia.) Najszybciej z kobiet trasę pokonała Rebecca Korin Chipkorir (Kenia) – 1.14,53, druga była  Olga Skrypok (Ukraina) – 1.15,29, trrzecia Dorcus Chesang (Kenia) – 1.17,29

Najlepszy z Polaków  okazał się  Rafał Czarnecki z Bliżyna, pokonał trasę w czasie 1.14,35 zajmując jedenaste miejsce. Najlepszą Polską zawodniczką okazała się mieszkanka Majkowa Katarzyna Domańska, która dystans półmaratonu pokonała z czasem 1.38,08, dało to jej ósme miejsce.

Podczas Półmaratonu zostały rozegrane Mistrzostwa Polski Par Małżeńskich w biegach, najlepsza okazała się para Rafał i Ilona Czarneccy z Bliżyna (łączny czas 2.55,09), drugie miejsce zajęła para Michał i Anna Jamiołowie z Kielc (czas 03:14:06) , trzecie para Krzysztof i Izabela Komar z Nietuliska Dużego  ( czas 03:15:40)

Wśród osób niepełnosprawnych zwyciężył Michał Grudzień z Zagnańska (1.46,07), drugie miejsce zajęła Ewa Kasierska z Poznania (2.27,18). trzeci Robert Pawłowicz z Suchawoli (3.14,50).

Organizatorzy przeprowadzili również klasyfikację na najlepszą zawodniczkę i zawodnika ze Skarżyska - Kamiennej i Suchedniowa. Najlepszą zawodniczką z Suchedniowa okazała się Angelika Tusznio, a zawodnikiem Gerard Magdziarz. Najlepszą skarżyszczanką została  Anna Ordyńska, najlepszym zawodnikiem ze Skarżyska - Kamiennej - Arkadiusz Wnukowski.

Po zakończeniu biegów odbyło  się uroczyste wręczenie nagród i pucharów, głównym punktem było losowanie głównej nagrody - samochodu osobowego. Pobyt weekendowy w Hotelu Bińkowski w Kielcach - Artur Borcuch, atlas - Grzegorz Maj. Główną nagrodę samochód osobowy wygrał - Robert Prokopiuk.

Organizatorem Półmaratonu jest Tomasz Wąsowski, współorganizatorami - Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej i Urząd Miasta Skarżyska-Kamiennej przy współudziale: Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku - Kamiennej. Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji w Skarżysku Kamiennej. Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku - Kamiennej, Ochotniczej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej, Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku - Kamiennej, Ośrodka Wypoczynkowego "REJÓW". Patronat honorowy objął Prezydent Miasta Konrad Krӧnig.

Sponsorem tytularnym i głównym jest firma Wtórpol.

Półmaraton sponsorują: Expol-bis, OWJaskółka, Dodoni, Cukiernia "Lazur" z Suchedniowa, Hotel Paradiso, Firma Kajrox, ESG, Centrum Motoryzacyjne Michał Mysior, Firma Gerard z Suchedniowa, Systeq, Restauracja Myśliwska, Nasz Suchedniów, Master, PGE Dystrybucja Oddział Skarżysko-Kamienna.

ZB, Foto: Zbyszek Biber