Paryska 232A | Skarżysko-Kamienna +48 663 01 55 99 kontakt@skarzysko24.pl
- Reklama -
Image

72. rocznica pacyfikacji Michniowa

.W Michniowie w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich odbyły się w niedzielę uroczystości upamiętniające pacyfikację wsi przez hitlerowców . W dniach 12-13 lipca 1943 doszło do straszliwej zbrodni, w której zginęło 204 osoby. Wszyscy zostali rozstrzelani lub spaleni żywcem. W Michniowie zginęło 47 dzieci, najmłodsze z nich miało 9 dni.

12 i 13 lipca 1943 r. w Michniowie miały miejsce dramatyczne wydarzenia. Wieś została spacyfikowana przez niemieckie oddziały policyjne. Niemcy w ciągu dwóch dni wymordowali 204 osoby: 104 mężczyzn - w większości spalonych żywcem, 53 kobiety i 47 dzieci, aż dziesięcioro z nich miało mniej niż 10 lat. Najmłodszą ofiarą był dziewięciodniowy Stefanek Dąbrowa, wrzucony przez niemieckiego żandarma do płonącej stodoły. Wymordowanie mieszkańców wsi było odwetem za ich pomoc dla oddziałów partyzanckich, oraz przynależność do Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich.

Niemcy nie zamordowali jedenastu osób, wobec których mieli konkretne podejrzenia o współpracę z podziemiem. Osoby te zostały wywiezione do KL Auschwitz, gdzie sześć z nich zginęło. Osiemnaście młodych dziewcząt wywieziono na przymusowe roboty do Rzeszy. Wieś, po ograbieniu została doszczętnie spalona. Zabroniono odbudowy i uprawiania pól w Michniowie. Szczątki zamordowanych spoczywają w zbiorowej mogile, na której zaraz po wojnie postawiono kamienną tablicę z nazwiskami ofiar.

W niedzielnych obchodach 72. rocznicy Pacyfikacji Michniowa udział wzięli przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, samorządowych, a także mieszkańcy wsi Michniów.

Uroczystości rozpoczęły się od przemówień okolicznościowych. Na początku głos zabrał dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej- Janusz Karpiński, a po nim m.in.: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego-Adam Jarubas oraz Wicewojewoda Świętokrzyski- Paweł Olszak.

Po przemówieniach w programie artystycznym  wystąpił chór „Senior” z Suchedniowa. Później Beata Wojciechowska, aktorka Teatru im. Stefana Żeromskiego zaprezentowała fragmenty pamiętników Emilii Ziomek- mieszkanki Michniowa, która była świadkiem pacyfikacji.

Następnie odprawiono Mszę świętą w intencji pomordowanych, a na zakończenie uroczystości  przed mogiłą zamordowanych złożono wieńce. Podczas niedzielnych uroczystości zaprezentowano również wystawę „Mauzoleum Pamięci”.





































































 
















MB, Foto: Mariusz Busiek

pierwsin
{fcomments}
Mariusz Busiek's Avatar

Mariusz Busiek

- Reklama -
dompogrzebowy_out.jpg
Najnowsze artykuły
Zaproszenia
- Reklama -
Dobre Fotki Mariusz Busiek
Ostatnio komentowane
Ostatnio popularne
Na naszym Facebooku
Redakcja
ul. Paryska 232A/3
26-110 Skarżysko-Kamienna
+48 663 01 55 99
+48 508 12 72 16
kontakt@skarzysko24.pl
Nota prawna

Wydawca portalu skarzysko24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i postów zamieszczanych przez użytkowników portalu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Logowanie