16.04.2021 Ostatnia aktualizacja 09:53, 16.04.2021

 

 

Skracamy drogę do dobrej pracy. Skarżyski „Ekonomik” uczestniczy w projekcie „Masz zawód – masz pracę”

Autor:
Mariusz Busiek
Opublikowano: 17 Mar 2015
Oceń:
1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
.Trzydziestu uczniów skarżyskiego „Ekonomika” zakończyło właśnie kursy zawodowe, w trakcie których poznawali tajniki takich zawodów jak barman, kosmetolog-wizażysta, ratownik medyczny, grafik komputerowy, specjalista PR, itp. W lutym tego roku dwunastu uczniów tej szkoły brało udział w płatnych stażach zawodowych. Takie możliwości stworzyło uczestnictwo w projekcie EFS „Masz zawód – masz pracę”. To już druga grupa uczniów „Ekonomika”, która uczestniczy w różnych formach doskonalenia umiejętności, których wspólnym mianownikiem jak najlepsze przygotowanie do wejścia na rynek pracy. 

Około 400 uczniów z ośmiu szkół ponadgimnazjalnych regionu świętokrzyskiego obejmuje projekt „Masz zawód – masz pracę”, realizowany od września 2013 r. przez Wyższą Szkołę Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach. Projekt, który potrwa do lipca 2015 r., ma na celu przede wszystkim podniesienie kompetencji kluczowych oraz kwalifikacji zawodowych, ale równie poważnie traktuje się kształtowanie umiejętności planowania kariery edukacyjnej i zawodowej oraz poruszania się na rynku pracy. Dzięki środkom finansowym pochodzącym z Europejskiego Funduszu Społecznego (Program Operacyjny Kapitał Ludzki), realizowane są między innymi dodatkowe zajęcia z języka angielskiego i matematyki, kursy zawodowe oraz staże u przedsiębiorców. Obecnie, w działaniach drugiej edycji projektu, uczestniczy około 200 uczniów, a wśród nich trzydziestu ze skarżyskiego „Ekonomika”.

Kierująca projektem Monika Szafraniec z WSEPiNM podkreśla, że najbardziej cenionym przez młodzież elementem projektu są właśnie staże. Stwarzają szanse na poznanie od strony praktycznej zawodu, do którego wykonywania przygotowują się w szkole i zdobycie nowych umiejętności; ważne jest również nabywanie doświadczeń funkcjonowania w środowisku pracowniczym, a także nawiązanie kontaktów przydatnych być może w przyszłych staraniach o zatrudnienie. Dodam, że staże są płatne; dla niektórych uczniów były to pierwsze w życiu samodzielnie zarobione pieniądze. Korzyści mieli również pracodawcy; zyskali pracownika, którego wprawdzie trzeba było przygotować do wykonywania zadań w miejscu pracy i zapewnić możliwość doskonalenia kompetencji zawodowych, ale otrzymali środki na opłacenie opiekuna stażysty.

Dodatkowe zajęcia z matematyki i języka angielskiego mają przede wszystkim walor edukacyjny; program tych zajęć zmierza do tego, by jak najlepiej przygotować młodzież uczestniczącą w projekcie do matury. W przypadku języka angielskiego osiąga się przy okazji istotny cel praktyczny – na lekcjach kładzie się nacisk na wzbogacenie słownictwa technicznego, co poprawia kompetencje zawodowe uczniów i otwiera możliwości kariery w krajach Unii Europejskiej.

Zaplanowane w projekcie kursy miały przede wszystkim poszerzyć kompetencje zawodowe uczniów o pożądane na rynku pracy umiejętności, mówi Włodzimierz Chłopek, szkolny koordynator projektu. Zadbaliśmy o to, by oferta kursów była atrakcyjna dla uczniów, trafiała w ich zainteresowania, z drugiej strony zaś, by odpowiadała na zapotrzebowanie przedsiębiorców. Uczestnicy mogli więc wybrać między innymi kurs barmański, wizażu i stylizacji, kurs pierwszej pomocy, kurs public relations,  bezpieczeństwa danych w systemie informatycznym, autoprezentacji,  grafiki 3D – projektowanie reklam, kurs komunikacji społecznej, kurs przedsiębiorczości. Na każdym etapie realizacji projektu uczniowie mogą korzystać ze wsparcia specjalistów, pomagających w określeniu ich predyspozycji, zdolności i umiejętności, gotowych pomagać w wytyczaniu indywidualnych ścieżek edukacyjnych i zawodowych. Spotykają się indywidualnie i na zajęciach grupowych z doradcą zawodowym, psychologiem i trenerem personalnym.

Dzięki projektowi placówka wzbogaciła się o środki trwałe (2 komputery + tablica multimedialna), pomoce dydaktyczne do zajęć z matematyki, języka angielskiego.

W ramach projektu tworzone są materiały edukacyjne udostępniane na platformie internetowej (blendet learning). Powstało systematycznie rozwijane środowisko wirtualne dostosowane do programów rozwojowych szkół i ich profilów kształcenia, wspomagające osiąganie celów projektu. Multimedialne materiały dydaktyczne obejmują sześć obszarów – matematykę, język angielski, chemię, biologię, edukację prawną i przedsiębiorczość; uczestnicy projektu mogą sprawdzać wiedzę i umiejętności dzięki testom online oraz wymieniać się informacjami i poglądami na forach.

O tym, co obecnie dzieje się w ramach projektu „Masz zawód – masz pracę” można dowiedzieć się wchodząc na stronę internetową projektu: www.maszprace.wsepinm.edu.pl

MM
pierwsin
{fcomments}

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Wkrótce ruszy nabór wniosków do Budżetu Obywa…

Opublikowano: 16.04.2021 11:53

Komentarzy: 0

Budowa zbiornika Bzin jednym z priorytetów w …

Opublikowano: 16.04.2021 10:58

Komentarzy: 2

Plenerowa wystawa IPN „TU rodziła się Solidar…

Opublikowano: 16.04.2021 10:21

Komentarzy: 0

Europejski Zielony Ład szansą dla planety i r…

Opublikowano: 15.04.2021 14:57

Komentarzy: 1

Ukradli gitary, ale koncertu nie zagrali

Opublikowano: 15.04.2021 09:53

Komentarzy: 0

Pijani opiekowali się dzieckiem. Niemowlę tra…

Opublikowano: 15.04.2021 09:47

Komentarzy: 0

Kolizja dwóch pojazdów na trasie S7. Jedna os…

Opublikowano: 14.04.2021 19:00

Komentarzy: 2

Podzielono środki z PFRON – u

Opublikowano: 14.04.2021 16:17

Komentarzy: 2

Piłkarze przegrali z pogodą. 25 kolejka IV li…

Opublikowano: 14.04.2021 12:40

Komentarzy: 0

Rozpoczęły się Młodzieżowe Mistrzostwa Świata…

Opublikowano: 14.04.2021 09:48

Komentarzy: 2

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

________________

Praca Skarżysko

Rabato.com - Gazetki promocyjne