Paryska 232A | Skarżysko-Kamienna +48 663 01 55 99 kontakt@skarzysko24.pl
- Reklama -
Image

Bogdan Winiarski Honorowym Obywatelem Skarżyska

. Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta, radni przyjęli uchwałę ws. nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Skarżyska-Kamiennej Panu Bogdanowi Andrzejowi Winiarskiemu.

Projekt uchwały w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Skarżyska-Kamiennej Panu Bogdanowi Andrzejowi Winiarskiemu przedstawił prezydent Wojcieszek (który przybliżył wszystkim zgormadzonym życiorys Winiarskiego). Uchwałę przyjęto przez aklamację. Nowy Honorowy Obywatel Miasta Skarżyska-Kamiennej nie krył wzruszenia decyzją radnych.





Prezydent Miasta Skarżysko-Kamienna Roman Wojcieszek



Przewodniczący Rady Miasta Skarzysko-Kamienna Andrzej Dąbrowski


Bogdan Winiarski-Honorowy Obywatel Miasta Skarżysko-Kamienna


Wiesław Rożej-prezes Okręgowego Związki LA w Kielcach















Bogdan Winiarski 16 lipca skończył 86 lat. Przed laty był wybitnym sportowcem i trenerem. Latem był czołowym w kraju dyskobolem, zimą grał w hokeja i siatkówkę. Uprawiał także koszykówkę, tenis stołowy i piłkę nożną.

Pan Bogdan to historia i legenda sportu w Skarżysku-Kamiennej. Urodził się i do dziś mieszka w tym mieście. Karierę rozpoczynał w 1946 roku od siatkówki i lekkoatletyki w szkole handlowej.- Siatkówka bardziej mnie pociągała. Grałem w drużynie Granatu w okręgówce, potem w Kolejarzu w trzeciej lidze - wspomina. Zimą był kapitanem hokejowej ekipy Granatu.- Mieliśmy w Skarżysku dwa bardzo piękne hokeiska, z metrową bandą i oświetleniem - podkreśla.

Najwięcej czasu i energii poświęcił jednak królowej sportu. Imponował wszechstronnością. Był w dziesiątce najlepszych w kraju oszczepników, rekordzistą okręgu w skoku o tyczce, a nawet mistrzem w skoku wzwyż. Najbardziej liczące się wyniki uzyskiwał jednak w rzucie dyskiem. Przez lata utrzymywał się w ścisłej czołówce krajowej, choć nie miał trenera. - Byłem samoukiem. Gdyby znalazł się ktoś, kto by mi pomógł, dalej by się zaszło - uważa.

Największym sukcesem był brązowy medal mistrzostw Polski seniorów w dysku. Kilka razy był - jak mówi - wyznaczany do lekkoatletycznej reprezentacji Polski na modne wówczas mecze międzypaństwowe. Nie dane mu było jednak dostąpić zaszczytu reprezentowania biało-czerwonych barw. W 1956 roku na przeszkodzie stanęła kontuzja. W grę wchodziły także sprawy polityczne. W okresie wojny Winiarski działał bowiem w niepodległościowym podziemiu (AK, Szare Szeregi). Przez to później miał zablokowany wyjazd za granicę. - Nawet do Budapesztu nie mogłem jechać - mówi.

Z powodu swojej przeszłości został także pozbawiony możliwości studiowania na AWF. Nie rezygnował jednak z dokształcania się. Jako prymus ukończył wszystkie kursy i w 1952 roku zdobył uprawnienia trenera II klasy. Był pierwszym trenerem lekkiej atletyki w ówczesnym województwie kieleckim.

Podczas obozów kadry narodowej opiekował się dyskobolami i dyskobolkami. W 1961 roku został trenerem I klasy.

Rok później ustanowił swój rekord życiowy w rzucie dyskiem - 49,84 m. Był to rekord okręgu, który dopiero 21 lat później poprawił Adam Taras, jego wychowanek.

Jako zawodnik startował przez 25 lat. Jako trener wychował wielu znanych w kraju zawodników. Jego podopieczną była m.in. Apolonia Krzemińska, która w 1963 roku już jako jego żona zdobyła mistrzostwo Polski w pięcioboju. Podobnie jak mąż była bardzo wszechstronną zawodniczką, odnosząc sukcesy w sprintach, skokach i rzutach.

Kolejny wszechstronny wychowanek Winiarskiego - Franciszek Drewniany - zdobył srebrny (1961) i brązowy (1958) medal w krajowych mistrzostwach w dziesięcioboju. Pan Bogdan nie może mu zapomnieć, że zaprzepaścił szansę pobicia rekordu Polski.
- Był w formie, ale nie pojechał na zawody, bo miał zdawać egzamin na prawo jazdy. Mówiłem, że załatwię mu w innym terminie, nie chciał słuchać - opowiada.

Wychowankiem Bogdana Winiarskiego był też Kowalik Stefan, który na Mistrzostwach Polski seniorów w kuli zajmował medalowe miejsca w 1954 i 1957 roku.

Zawodnikami Winiarskiego byli także m.in. zdobywający medale w kategorii młodzików i juniorów dyskobol Janusz Ostaszewski(Mistrz Polski młodzików z 1955r.), Gorgoń Jerzy (Mistrz Polski Młodzików w skoku w dal z 1966 r.), Kroczewska Mariola (Mistrzyni Polski Młodzików w oszczepie z 1971 r.), tyczkarz Henryk Pronobis, młociarz Grzegorz Mirkowski.

Lekkoatletów Granatu Bogdan Winiarski trenował do 1984 roku. Przez następne trzy lata prowadził piłkarzy nożnych tego klubu. W 1990 roku przeszedł na emeryturę. Wówczas pierwszy raz wziął do ręki rakietę tenisową i zaczął karierę na korcie. Wielokrotnie zdobywał mistrzostwo Polski weteranów w swojej grupie wiekowej (1994, 1995, 1998, 2003), raz był międzynarodowym mistrzem kraju (1998), wielokrotnie w międzynarodowych mistrzostwach Polski stawał na podium, zajmując II i III miejsce (1992, 1994, 1995, 2000, 2004). Pytany, jak często gra w tenisa, mówi: - gdy nie łowię ryb.

O dysku pan Bogdan też nie zapomniał. Był wielokrotnym mistrzem Polski weteranów w konkurencji rzut dyskiem oraz rzut młotem (1998, 1999, 2000), zdobył brązowy medal na mistrzostwach Europy. W 1999 roku startował w Mistrzostwach Świata Weteranów w Lekkiej Atletyce, gdzie zajął znakomite VII miejsce w rzucie dyskiem i w wieloboju siłowym.

Kilogramowym dyskiem potrafi rzucić jeszcze prawie 40 m. Uważa jednak, że to mało, bo przecież kiedyś 2-kilogramowym rzucał prawie 50 m i nadal czuje się silny. Na pytanie, co mu dał sport, pan Bogdan odpowiada bez wahania: - zdrowie przede wszystkim.
Bogdan Winiarski pełnił wiele "sportowych" funkcji społecznych:

1947 - 1948  Liceum Administracyjne w Skarżysku - organizator sportu
1949 - 1952  "Stal" Skarżysko (ZKS "Granat") - kierownik sekcji lekkiej atletyki i instruktor
1957 - 1971  Okręgowy Związek Lekkiej Atletyki - przewodniczący Okręgowej Rady Trenerów
1959 - 1961  Ognisko TKKF Skarżysko - prezes
1967 - 1971  Federacja Sportowa "Stal" Warszawa - przewodniczący Społ. Sekcji Lekkiej Atletyki
1993 - 1999  Skarżyskie Towarzystwo Sportowe (STS)- prezes

Bogdan Winiarski pełnił też takie funkcje:

1964 - 1984 Miejska Rada Narodowa - radny
1974 - 1984 Miejska Rada Narodowa - zastępca przewodniczącego
1978 - 1984 Miejski Komitet Kontroli Społecznej - zastępca przewodniczącego
1984 - 1988 Miejska Komisja Czynów Społecznych - przewodniczący

Odznaczeń Bogdan Winiarski posiada bardzo dużo, wymienię tylko kilka:

- Krzyż Armii Krajowej,
- Zasłużony Trener Lekkiej Atletyki,
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Złoty Krzyż Zasługi,
- Złota Odznaka Honorowa PZLA


1985 - Bogdana Winiarskiego uznano najwybitniejszym szkoleniowcem w 40- lecie sportu Kielecczyzny, oraz uznano go za trenera 50-lecia w lekkiej atletyce; 2 razy zajął III miejsce na Mistrzostwach Polski.

XI CAMPIONATI EUROPEI VETERANI CESENATICO - BELLRIA - IGEA MARINA 1998
 


Poznań 1952 Mecz reprezentacji ZS Stal z ZS Spójnia:

Inne zdjęcia:


Obóz w Krynicy SPN

MS,MB, archiwum skarzysko24.pl , fotografie pochodzą z albumu Bogdana Winiarskiego

pierwsin
{fcomments}
Mariusz Busiek's Avatar

Mariusz Busiek

- Reklama -
dompogrzebowy_out.jpg
Najnowsze artykuły
Zaproszenia
- Reklama -
Dobre Fotki Mariusz Busiek
Ostatnio komentowane
Ostatnio popularne
Na naszym Facebooku
Redakcja
ul. Paryska 232A/3
26-110 Skarżysko-Kamienna
+48 663 01 55 99
+48 508 12 72 16
kontakt@skarzysko24.pl
Nota prawna

Wydawca portalu skarzysko24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i postów zamieszczanych przez użytkowników portalu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Logowanie