( 0 głosów )
Wstaw na Facebooka
Położoną w zakolu między zalewem w Brodach a rzeką Kamienną wieś, od południa otacza rozległy las. Kryje się w nim rezerwat Skały w Krynkach z potężnymi blokami piaskowców o oryginalnych kształtach.

Rezerwat położony jest kilkaset metrów od zalewu, za połączonym z nim niewielkim stawem, w pobliżu ośrodka wypoczynkowego Skałka. Na obszarze 25 ha ochroną objęto dużą grupą naturalnych odsłonięć piaskowców dolnotriasowych w lesie sosnowym i mieszanym. Osady te powstawały na dnie rzeki i przybrały fantastyczne kształty - okapów, kazalnic czy wielkiego grzyba z kapeluszem o średnicy prawie 5 m. Szczególne wrażenie robi głęboki wąwóz z pionowymi ścianami skalnymi, które ciągną się na długości około 150 metrów a mierzą do 10 m wysokości. Dnem wąwozu po roztopach czy większych opadach płynie strumyk.

W północnej części Krynek, w nieczynnym kamieniołomie na zboczu Doliny Kamiennej znajduje się inny pomnik przyrody nieożywionej - skały piaskowca z utrwalonymi na powierzchni zmarszczkami od fal i śladami organizmów żyjących na dnie znajdującego się tu niegdyś mezozoicznego morza.

Ale Krynki to nie tylko skalne atrakcje. Warto też zwiedzić barokowy kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Wzniósł go w latach 1724-27 dzierżawca kuźnic brodzkich Mikołaj Zacharski, pogrążony w żałobie po śmierci żony i zmarłej kilka dni po niej - córki.

W północnej części świątyni znajduje się zbudowana wcześniej kaplica z cudownym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, prawdopodobnie z XVI w. Powstała w miejscu, gdzie na jednym z drzew miała objawić się Maryja. W XVII w. wydarzył się w kaplicy cud - położony przed obrazem chłopiec, który utonął w pobliskim stawie, w dwie godziny później ożył.

Ciekawym przykładem barokowego zabytku z drewna jest prowadząca na plac kościelny modrzewiowa brama kryta gontem, z dwoma czworobocznymi dzwonnicami. Zbudowana została w 1779 r., ale jeden z dzwonów jest o prawie dwa wieki starszy. Z drugiej połowy XVI w. - jak głoszą podania - może pochodzić też stojąca przed bramą figura św. Stanisława Biskupa.

Z drugiej strony kościoła znajduje się natomiast współczesny pomnik błogosławionego abp Antoniego Juliana Nowowiejskiego. Urodzony w 1858 r. w Lubieni i ochrzczony w Krynkach duchowny zamordowany został przez hitlerowców w obozie w Działdowie. W 1999 roku papież Jan Paweł II wyniósł go na ołtarze.

Jak tam trafić


Aby dojechać do Krynek, należy skręcić z drogi Starachowice - Ostrowiec w lewo tuż za zalewem w Brodach. Rezerwat "Skałki w Krynkach" znajduje się kilkaset metrów na prawo od prowadzącej do wsi drogi wzdłuż zalewu. Do rezerwatu i kościoła dotrzeć też można czerwonym szlakiem turystycznym Kałków - Skarżysko-Kamienna. Przez wieś przebiega także niebieski szlak rowerowy "Śladami Zabytków Techniki Doliny Kamiennej" ze Skarżyska do Ostrowca.

Janusz Kędracki
gazetapl.png
Wstaw na Facebooka

Zaloguj się, by komentować...

Wydarzenia

Zapraszamy na uroczystości z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Zapraszamy na uroczystości z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

.3 maja obchodzić będziemy 224. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji w Skarżysku-Kamiennej pod pomnikiem „Bojownikom o Niepodległość” na skwerze Solidarności odbędą się obchody rocznicowe.Na początku o godzinie 10.30 w Kościele Najświętszego Serca Jezusowego odprawiona zostanie Msza...

Aktualności 28 Kwi 2015 Komentarze(0)

Czytaj więcej...

W ZST podsumowano projekt "PWP Mój nowy zawód w zielonej gospodarce"

W ZST podsumowano projekt

.W Zespole Szkół Technicznych w Skarżysku-Kamiennej odbyło się podsumowanie projektu ponadnarodowego "PWP Mój nowy zawód w zielonej gospodarce".  Głównym celem projektu jest wzmocnienie oferty edukacyjnej i podniesienie oferty kształcenia z zakresu tematycznego Odnawialnych Źródeł Energii....

Aktualności 28 Kwi 2015 Komentarze(0)

Czytaj więcej...

Sport

MKS Gala Skarżysko zaprasza na Turniej Mini Siatkówki Dziewcząt

MKS Gala Skarżysko zaprasza na Turniej Mini Siatkówki Dziewcząt

. Międzyszkolny Klub Sportowy Gala Skarżysko - Kamienna zaprasza do udziału w Turnieju Mini Siatkówki Dziewcząt w kategorii dwójek i trójek. Zaproszenie skierowane jest do dziewcząt z klas I - VI szkół podstawowych z terenu miasta i powiatu skarżyskiego. Turniej odbędzie się w sobotę 9 maja 2015 r...

Sport 27 Kwi 2015 Komentarze(0)

Czytaj więcej...

Dziewczyny grały o mistrzostwo Skarżyska w piłce nożnej, I LO najlepsze

Dziewczyny grały o mistrzostwo Skarżyska w piłce nożnej, I LO najlepsze

. W poniedziałek 27 kwietnia, na Orliku przy Zespole Szkół Technicznych odbyły się Powiatowe Mistrzostwa Szkół Ponadgimnazjalnych w Piłce Nożnej  Dziewcząt, turniej rozegrano w ramach Współzawodnictwa Sportowego. Tytuł mistrzowski zdobyła drużyna  I LO im.J.Słowackiego, która ...

Sport 27 Kwi 2015 Komentarze(0)

Czytaj więcej...

Z kraju i ze świata

 • Województwo
 • Kraj
 • Świat
 • Sport
 • Kultura
 • Biznes

Ostatnio komentowane

Ogłoszenia

default
Inne sprzedam/oferuję/oddam
  27.04.2015 16:44

default
s. Nieruchomości
  21.04.2015 11:08

default
s. Nieruchomości
  14.04.2015 12:38

default
Pozostałe ogłoszenia
  12.04.2015 19:06

default
s. Nieruchomości
  08.04.2015 9:56

dodajogloszenieregulaminogloszenia

Sonda

Jak oceniasz pierwsze 100 dni rządów Prezydenta Miasta Skarżyska-Kamiennej Konrada Kröniga?

FB

Wydawca portalu skarzysko24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i postów zamieszczanych przez użytkowników portalu.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.