( 0 głosów )
Wstaw na Facebooka
Położoną w zakolu między zalewem w Brodach a rzeką Kamienną wieś, od południa otacza rozległy las. Kryje się w nim rezerwat Skały w Krynkach z potężnymi blokami piaskowców o oryginalnych kształtach.

Rezerwat położony jest kilkaset metrów od zalewu, za połączonym z nim niewielkim stawem, w pobliżu ośrodka wypoczynkowego Skałka. Na obszarze 25 ha ochroną objęto dużą grupą naturalnych odsłonięć piaskowców dolnotriasowych w lesie sosnowym i mieszanym. Osady te powstawały na dnie rzeki i przybrały fantastyczne kształty - okapów, kazalnic czy wielkiego grzyba z kapeluszem o średnicy prawie 5 m. Szczególne wrażenie robi głęboki wąwóz z pionowymi ścianami skalnymi, które ciągną się na długości około 150 metrów a mierzą do 10 m wysokości. Dnem wąwozu po roztopach czy większych opadach płynie strumyk.

W północnej części Krynek, w nieczynnym kamieniołomie na zboczu Doliny Kamiennej znajduje się inny pomnik przyrody nieożywionej - skały piaskowca z utrwalonymi na powierzchni zmarszczkami od fal i śladami organizmów żyjących na dnie znajdującego się tu niegdyś mezozoicznego morza.

Ale Krynki to nie tylko skalne atrakcje. Warto też zwiedzić barokowy kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Wzniósł go w latach 1724-27 dzierżawca kuźnic brodzkich Mikołaj Zacharski, pogrążony w żałobie po śmierci żony i zmarłej kilka dni po niej - córki.

W północnej części świątyni znajduje się zbudowana wcześniej kaplica z cudownym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, prawdopodobnie z XVI w. Powstała w miejscu, gdzie na jednym z drzew miała objawić się Maryja. W XVII w. wydarzył się w kaplicy cud - położony przed obrazem chłopiec, który utonął w pobliskim stawie, w dwie godziny później ożył.

Ciekawym przykładem barokowego zabytku z drewna jest prowadząca na plac kościelny modrzewiowa brama kryta gontem, z dwoma czworobocznymi dzwonnicami. Zbudowana została w 1779 r., ale jeden z dzwonów jest o prawie dwa wieki starszy. Z drugiej połowy XVI w. - jak głoszą podania - może pochodzić też stojąca przed bramą figura św. Stanisława Biskupa.

Z drugiej strony kościoła znajduje się natomiast współczesny pomnik błogosławionego abp Antoniego Juliana Nowowiejskiego. Urodzony w 1858 r. w Lubieni i ochrzczony w Krynkach duchowny zamordowany został przez hitlerowców w obozie w Działdowie. W 1999 roku papież Jan Paweł II wyniósł go na ołtarze.

Jak tam trafić


Aby dojechać do Krynek, należy skręcić z drogi Starachowice - Ostrowiec w lewo tuż za zalewem w Brodach. Rezerwat "Skałki w Krynkach" znajduje się kilkaset metrów na prawo od prowadzącej do wsi drogi wzdłuż zalewu. Do rezerwatu i kościoła dotrzeć też można czerwonym szlakiem turystycznym Kałków - Skarżysko-Kamienna. Przez wieś przebiega także niebieski szlak rowerowy "Śladami Zabytków Techniki Doliny Kamiennej" ze Skarżyska do Ostrowca.

Janusz Kędracki
gazetapl.png
Wstaw na Facebooka

Zaloguj się, by komentować...

Wydarzenia

Odznaczenia państwowe dla skarżyskich krwiodawców

Odznaczenia państwowe dla skarżyskich krwiodawców

.27 listopada w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach z okazji obchodów Dni Honorowych Dawców Krwi odbyła się uroczysta akademia podczas, której zostali odznaczeni i wyróżnieni honorowi dawcy z województwa świętokrzyskiego. Wśród nich znaleźli się również krwiodawcy ze Skarżyska-Kamiennej. Odzna...

Aktualności 29 Lis 2015 Komentarze(0)

Czytaj więcej...

Zespół Zakopower zagrał w MCK

Zespół Zakopower zagrał w MCK

.Ponad 300 osób wysłuchało sobotniego koncertu zespołu Zakopower, który odbył się w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej. Zakopower to obecnie najbardziej znany w Polsce zespół, który z powodzeniem połączył muzykę Podhala z nowoczesnymi brzmieniami, oraz rockową este...

Aktualności 28 Lis 2015 Komentarze(3)

Czytaj więcej...

Sport

ALK: Trzecia kolejka spotkań

ALK: Trzecia kolejka spotkań

.  W sobotę 28 listopada, została rozegrana trzecia kolejka spotkań Amatorskiej Ligi Koszykówki.  Do rozgrywek dołączyła nowa drużyna BB Sport. Swoje mecze wygrały ekipy Erbla, Grubasów, 3B Team i Milica Erbel.W pierwszym spotkaniu trzeciej kolejki spotkań zmierzył się drużyny Basket Staru...

Sport 28 Lis 2015 Komentarze(0)

Czytaj więcej...

Półfinał Wojewódzki Mini Piłki Nożnej Dziewcząt

Półfinał Wojewódzki Mini Piłki Nożnej Dziewcząt

. W piątek 26 listopada, w hali sportowej Miejskiego Centrum Sporu i Rekreacji w Skarżysku - Kamiennej odbyły sie Półfinały Wojewódzkie Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Mini-Piłce Nożnej Dziewcząt Szkół Podstawowych. Trzy drużyny  walczyły o awans do finału wojewódzkiego. W skarżyskich półfinałac...

Sport 28 Lis 2015 Komentarze(0)

Czytaj więcej...

Z kraju i ze świata

 • Województwo
 • Kraj
 • Świat
 • Sport
 • Kultura
 • Biznes
 • Rocznica ingresu biskupa Jana Piotrowskiego
  Minął rok od objęcia Diecezji Kieleckiej przez biskupa Jana Piotrowskiego. Hierarcha, jako motto swojej pracy kapłańskiej przyjął...

 • Na przystanku posypało się szkło
  Policja wyjaśnia, w jaki sposób została rozbita szyba na jednym z nowych przystanków komunikacji miejskiej w Kielcach....

 • Mury nie runą
  Władze Sandomierza przeprowadziły doraźny remont pozostałości murów obronnych. Zabytek pochodzi z XIV wieku, był ufundowany w...

Ostatnio komentowane

Ogłoszenia

default
Inne sprzedam/oferuję/oddam
  29.11.2015 18:22

default
Dam pracę
  27.11.2015 12:39

default
Inne sprzedam/oferuję/oddam
  26.11.2015 15:49

default
Szukam pracy
  19.11.2015 8:46

default
Inne kupię/poszukuję/przyjmę
  10.11.2015 12:52

dodajogloszenieregulaminogloszenia

FB

Sonda

Jak oceniasz decyzję władz Skarżyska dot. postawienia "ultimatum" dla władz ościennych gmin ws. finansowania linii podmiejskich MKS?

Wydawca portalu skarzysko24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i postów zamieszczanych przez użytkowników portalu.
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.